Zabiegi na oczy. Zabiegi na dolinę łez, opadanie powiek i worki tłuszczowe pod oczami

Okolice oczu starzeją się najszybciej. Dolina łez, worki pod oczami i worki tłuszczowe sprawiają, że okolice oczu zaczynają opadać i marszczyć się. W konsekwencji twarz wydaje się starsza i nabiera groźnego wyrazu. Na szczęście, niektóre zabiegi medycyny estetycznej odwrócą ten stan rzeczy. Na czym polegają zabiegi na opadanie powiek (na przykład mezoterapia igłowa na powieki i okolice brwi), na dolinę łez (na przykład korekcja doliny łez) oraz na worki tłuszczowe (na przykład lipoliza iniekcyjna na worki tłuszczowe)?

Dlaczego okolice oczu zmieniają swój wygląd?

W wyniku procesu starzenia organizmu znacznie wolniej produkowane są ważne dla kondycji skóry substancje, takie jak kolagen i kwas hialuronowy. Synteza tych składników zaczyna zwalniać już po 25. roku życia, dlatego ten wiek uważa się umownie za początek starzenia się skóry. W konsekwencji tego procesu dochodzi do powstawania zmarszczek i bruzd oraz do wiotczenia skóry. Ponadto naturalna podściółka tłuszczowa, która napina skórę od środka, zaczyna zanikać, przez co skóra traci swój naturalny stelaż i zaczyna zapadać się.

Opadanie powiek

Opadanie powiek to bardzo częsta przypadłość. Nadmiar skóry górnej powieki sprawia, że spojrzenie robi się smutne, a twarz wygląda dojrzalej. Opadanie powiek jest konsekwencją spowolnionej produkcji włókien kolagenowych i osłabienia mięśni. Z wiekiem słabną mięśnie twarzy, w tym brwi odpowiedzialne za podtrzymywanie skóry w okolicach oczu. Ten problem może dotyczyć osób młodych, które pracują w niewłaściwych warunkach i często przemęczają oczy. W ekstremalnych przypadkach, zwłaszcza wtedy, gdy nadmiar skóry wpływa na widzenie, zaleca się plastykę powiek. Aby jedynie poprawić wygląd twarzy i zatrzymać upływający czas, warto zdecydować się na nieinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej.

Zabiegi na opadanie powiek

Jest wiele sposobów na opadanie powiek. Lekarz indywidualnie dobiera rodzaj zabiegu do wyglądu, kondycji i wieku skóry oraz budowy twarzy. Może zastosować iniekcje, które pobudzą skórę do samodzielnej produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego, oraz wizualnie podnieść i napiąć te okolice. To z reguły krótkie i proste zabiegi.

Mezoterapia igłowa na powieki i okolice brwi

Zabieg polega na wstrzykiwaniu substancji aktywnych, które przyspieszają produkcję substancji odpowiedzialnych za napięcie skóry. Równie dobrze można podnieść i napiąć powieki poprzez ostrzykiwanie kwasem hialuronowym lub botoksem. W niektórych przypadkach, na przykład gdy przyczyną opadania powiek jest wiotka skóra czoła, która powoduje spychanie brwi i powiek w dół, zaleca się lifting czoła i brwi. Taki zabieg można przeprowadzić bez ingerencji chirurgicznej, a jedynie poprzez wprowadzenie pod skórę specjalnych, rozpuszczalnych nici.

Dolina łez

Wskutek starzenia się skóry u wielu osób następuje zapadnięcie skóry pod okiem, które przechodzi skośnie na policzek. Zagłębienie prowadzi od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, tak jak płyną łzy.

Zabiegi na dolinę łez: korekcja doliny łez

Korekcja doliny łez jest bardzo krótka ‒ trwa około 20 minut. Polega na wstrzyknięciu w linię zagłębienia kwasu hialuronowego, czyli naturalnej substancji odpowiedzialnej za nawilżenie, napięcie i jędrność skóry. Preparat jest wprowadzany za pomocą igły lub elastycznej kaniuli. Ponieważ zabieg jest bolesny, wykonuje się go po uprzednim znieczuleniu miejsca kremem lub zastrzykiem znieczulającym. Korekcja doliny łez przywraca twarzy świeży, młody wygląd. Po wypełnieniu skóry kwasem hialuronowym spłycają się zagłębienia pod oczami i na policzkach, a cień oczodołu staje się mniej wyraźny. Ponadto wstrzyknięcie kwasu hialuronowego pozytywnie wpływa na produkcję kolagenu w skórze, co zaowocuje zagęszczeniem i ujędrnieniem skóry.

U niektórych osób dolina łez jest tak wyraźna, że zabieg wymaga powtórzenia. Wtedy efekt utrzymuje się od 12 do 18 miesięcy. To kwestia osobnicza, która zależy od wieku pacjenta, uwarunkowań genetycznych i budowy oka.

Worki tłuszczowe pod oczami

Także powstawanie worków tłuszczowych pod oczami może być spowodowane wiekiem pacjenta. To opuchlizna, która tworzy się w wyniku wypychania tłuszczu znajdującego się wokół gałki ocznej. Dzieje się tak, ponieważ na skutek upływu lat struktury skóry i mięśnie twarzy ulegają osłabieniu, a skóra zaczyna opadać i tracić kształt. Tłuszcz zbiera się w woreczku, który przesuwa się coraz niżej pod oko.

Nie zawsze powstawanie worków tłuszczowych jest konsekwencją wieku ‒ ten problem może dotyczyć młodych osób i być uwarunkowany genetycznie.

Zabiegi na worki tłuszczowe: lipoliza iniekcyjna

Zabieg polega na wstrzyknięciu do worków tłuszczowych substancji aktywnej, która ma właściwości rozbijające i rozpuszczające tłuszcz. Fosfatydylocholina to fosfolipid pozyskiwany z ziaren soi. Wstrzyknięta przenika przez błony komórkowe i powoduje rozpad trójglicerydów. Lipoliza iniekcyjna to zabieg prosty, krótki i bezbolesny. Każdy worek tłuszczowy jest nakłuwany jedno- lub dwukrotnie, co trwa około 20 minut. Efekty zabiegu są widoczne po kilku dniach od wykonania go, kiedy tylko skóra zregeneruje się, a opuchlizna zniknie. Aby definitywnie usunąć tłuszcz z dolnych powiek, należy wykonać 3-4 zabiegi w odstępach co 4-5 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *