Włosy – co im dolega zimą? Poznaj tajniki zimowej pielęgnacji!

Zimowy czas jest ciężki dla włosów. To z resztą często widać: pasma są oklapnięte pod czapką, przetłuszczają się, elektryzują, są trudne i w stylizacji i pielęgnacji. Co zrobić, by wyglądały pięknie, a ty szałowo? Podpowiadamy!

Zima – w jaki sposób wpływa na włosy?

Jakie problemy z włosami mogą się pojawić zimą?

 • nadmierne przetłuszczanie włosów;
 • elektryzowanie się włosów;
 • matowość i suchość (zwłaszcza na końcach);
 • podrażnienia spowodowane słońcem (śnieg skupia i oddaje promieniowanie UVA/UVB, które ma negatywny wpływ na włosy);
 • niszczeniem włosów spowodowanym większym stężeniem smogu  w powietrzu;
 • nadmiernym wypadaniem włosów spowodowanym osłabieniem cebulek pod czapką oraz na skutek suchego powietrza grzejników.

Jak zadbać o włosy zimą?

Powyższe czynniki to tylko najważniejsze, które zimową porą mogą pogarszać stan twoich włosów. Pamiętaj też, ze do nich dochodzą też często czynniki które zazwyczaj, niezależnie od pory roku pogarszają stan fryzury, np. zażywane leki, stres, suszenie zbyt gorącym powietrzem, nieodpowiednia pielęgnacja. Im więcej czynników działa z niekorzyścią dla włosów, tym szybciej niszczeją. Bywa też, że ich wzrost zostaje zahamowany, włosy przerzedzają się, rozdwajają i stają się łamliwe. To już niestety objaw mocno zniszczonych włosów. Co robić, by do tego nie dopuścić?

 1. Wietrz często pomieszczenia, w których przebywasz. Dzięki temu powietrze nie będzie tak suche i włosy oraz skóra głowy nie będą się przesuszać i jednocześnie nie będzie ci dokuczała nadprodukcja sebum, czyli przetłuszczanie.
 2. Wstaw do pokoju nawilżacz powietrza – to sprawi, że ładunki elektrostatyczne w powietrzu będą zneutralizowane i powstrzymasz puszenie się włosów.
 3. Podaruj włosom dobry olejek – to, czego często brakuje im zimą to odpowiedni, naturalny olejek do olejowania włosów. Nakładaj go na włosy i skóry głowy raz w tygodniu, a dzięki temu zabezpieczysz je przed przesuszaniem, a także oczyścisz skórę głowy z toksyn! W ten oto sposób tłusty olejek nie tylko odżywi i nada im blasku, ale także lekkości. Zaskakujące? Działa tu zasada, która mówi, że „tłuszcz zwalcza tłuszcz”. Dlatego nawet przetłuszczające się włosy mogą być pielęgnowane olejami. Zwłaszcza zimą.
 4. Pierz czapki w płynie elektrostatycznym – ten prosty trick sprawi, że nie będzie ci już groziło przetłuszczanie się włosów.
 5. Wybierz delikatny szampon, który zapobiegnie przetłuszczaniu się włosów, ale jednoczenie wypielęgnuje skórę głowy. Takim szamponem może być m.in. szampon micelarny. Maleńkie cząstki micelarne wychwytują brud, kurz, tłuszcz i resztki kosmetyków, ale jednocześnie nie zakłócają równowagi wodno-lipidowej skóry, nie przesuszają, nie podrażniają. Szampony micelarne są idealnym rozwiązaniem nie tylko zimą pod czapkę – to delikatne oczyszczanie morzysz im fundować przez cały rok.
 6. Stosuj dobrą maskę do włosów – idealnie nada się do tego keratyna, która odbudowuje uszkodzenia we wnętrzu włosa  i sprawia, ze staje się on mocniejszy, bardziej odporny na uszkodzenia i na niekorzystne działanie czynników klimatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *