Mocne, piękne paznokcie. Spraw, by były nie do zdarcia!

Paznokcie nie służą tylko do malowania, choć niewątpliwie są ozdobą całej dłoni. Najważniejsze jednak jest to, by były mocne, zdrowe i chroniły delikatne czubki palców. Jak je regenerować i jak zapobiec powszechnym problemom z paznokciami?

Gdy paznokcie nie chcą rosnąć

Wzrost paznokcia zależy od bardzo wielu czynników, a głównie mają na niego wpływ witaminy i minerały które im dostarczamy. Dlatego problem z paznokciami, które nie chcą rosnąć, może być spowodowany niewłaściwym odżywianiem. Na ich niekorzyść, złą kondycję i wzrost negatywnie wpływają też zwykłe codzienne czynności takie jak pisanie na klawiaturze, urazy mechaniczne oraz stosowane na co dzień detergenty, na przykład płyn do naczyń. Jeśli chcesz rozwiązać problem z paznokciami, które za wolno rosną, pamiętaj aby włączyć do diety ważne dla nich minerały, takie jak jod, żelazo, miedź, cynk, a także witaminy A, C, E, D. Ważna w ich wzroście jest także siarka oraz witaminy z grupy B. Oprócz stosownej diety, sięgnij po płynne odżywki i codziennie wcieraj je w płytkę paznokcia.

Suche skórki wokół paznokcia

Masz problem ze skórkami które zarastają na płytkę? A w dodatku są suche i zaczepiają o delikatne materiały? Zastanawiasz się także czy wycinać skórki, czy nie? Oczywiście wszystko zależy od ich stanu. Jeśli są niewielkie i wymagają tylko delikatnego docięcia – zrób to. Jeśli mocno narastają na paznokieć, do ich usunięcia zastosuj specjalistyczne płyny lub krem do skórek, który – przy regularnym wcieraniu – sprawi, że skórki się nawilżą, a następnie znikną! Czy masz wyjątkowy problem z uciążliwymi skórkami i sama nie możesz sobie poradzić? Odwiedź manikiurzystkę, która usunie skórki specjalnymi cążkami lub frezarką. Z kolei suchości skórek zapobiegniesz stosując specjalne oliwki, które należy wcierać w płytkę i skórę dookoła paznokcia.

Obgryzanie paznokci

Zdziwisz się, ale to dość powszechny problem, który dotyka nie tylko kobiety ale i mężczyzn. Notoryczne obgryzanie paznokci nazywa się onychofobią. Nie tylko dość nieciekawie wygląda, ale jest także niekorzystne dla paznokci które ulegają zbyt dużemu skróceniu, a nawet deformacji. Osoby cierpiące na onychofobię obgryzają nawet skórki wokół paznokci, powodując tym trudno gojące się i nieestetyczne rany. Jeszcze gorsze wiadomości są takie, że ciągłe i notoryczne obgryzanie paznokci może prowadzić do infekcji jamy ustnej. Wiąże się to z aftami i zapaleniem dziąseł, a także opryszczką. W tym przypadku należy się wykazać silną wolą, oraz nakładać specjalne preparaty, tzw. “gorzkie paluszki”, które zniechęcają do obgryzania paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *