Maskne, czyli trądzik od maseczki ochronnej – podpowiadamy, jak leczyć 

Maseczki są niezwykle istotne w walce z koronawirusem. Co do tego chyba nie mamy wątpliwości. Niestety oprócz zalet, maseczka ochronna ma jedną istotną wadę. Coraz częściej w wyniku jej noszenia pojawia się trądzik. Trądzik ten zyskał nawet swoją nazwę, czyli maskne.

Maskne – czym właściwie jest? 

Nazwa maskne wzięła się z połączenia słów: mask + acne, czyli maska + trądzik. Trądzik najczęściej powstaje w okolicach ust, brody i nosa, a więc w miejscach, które przykryte są maseczką. Dzieje się tak dlatego, że pory w tej okolicy zapychają się, a wilgoć z wydychanego powietrza sprzyja rozwojowi bakterii i drożdżaków. Jest to więc idealne środowisko do zaostrzenia naszych dotychczasowych chorób skórnych, takich jak AZS (atopowe zapalenie skóry) i trądziku różowatego. Niemniej jednak maskne coraz częściej dopada również osoby, które na co dzień nie mają problemów skórnych.

Maskne – jak leczyć?

  • dokładnie oczyszczaj skórę twarzy od razu po przyjściu do domu i zdjęciu maseczki
  • nie rozdrapuj i nie wyciskaj istniejących już krostek
  • staraj się nie malować
  • używaj kosmetyków antybakteryjnych
  • miejscowo aplikuj produkty przeznaczone do walki z trądzikiem (np.: nasącz wacik w olejku herbacianym i przykładaj miejscowo)
  • do wieczornej pielęgnacji dodaj produkt zawierający kwas salicylowy albo kwasy AHA
  • stosuj krem nawilżający, najlepiej na noc
  • jeśli mimo częstego zmieniania maseczek i rozbudowanej pielęgnacji, maskne utrzymuje się przez dłuższy czas, koniecznie zapisz się do dermatologa

Maskne – jak zapobiegać? 

1. Zmiana maseczki

Pamiętajcie, że bardzo ważne jest pranie maseczek wielorazowych po każdym użyciu. Najlepiej robić to w temperaturze 60°C i dodać środki hipoalergiczne, które nie podrażnią nawet wrażliwej skóry. Wybierz maseczkę wielorazową z oddychających materiałów takich jak: len, bawełna, czy bambus i unikaj maseczek sztucznych. Jeśli natomiast używacie maseczek jednorazowych, istotne jest by naprawdę służyły nam tylko jeden raz (maksymalnie 30 minut).

2. Pielęgnacja

Drugim bardzo ważnym sposobem na zapobieganie maskne jest codzienna pielęgnacja. W tych czasach zdecydowanie lepiej jest ograniczyć makijaż na rzecz rozbudowanej pielęgnacji. Oprócz oczyszczania twarzy bardzo istotna jest jej tonizacja, dzięki której wyrównamy pH skóry, nawilżymy ją, a kremy będą się lepiej wchłaniać. Warto nieco częściej niż zwykle robić peelingi, w celu złuszczenia martwego naskórka. Nie zapominajmy także o kremie z filtrem, ponieważ pomimo że część twarzy jest zasłonięta, to promienie słoneczne nadal do nas docierają.

3. Dobre nawyki 

Myjmy ręce ciepłą wodą i mydłem przez minimum 30 sekund i powtarzaj tą czynność jak najczęściej. Dodatkowo starajmy się nie dotykać twarzy w ciągu dnia. Gdy założymy już maseczkę, to nie zdejmujmy jej co chwilę- może to podrażnić twarz. Zawsze miej przy sobie drugą maseczkę, ponieważ może się przydać. Bardzo ważne jest również to, by nigdy nie zakładać wilgotnej maseczki. Przed wyjściem z domu zawsze aplikuj krem, który stworzy swoistą barierę dla skóry – najlepiej, aby robić to około 15 minut wcześniej, aby zdążył się wchłonąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *