Świetlik lekarski w kosmetyce – troskliwa pielęgnacja na wysokim poziomie

Świetlik lekarski jest znanym składnikiem kremów pod oczy. Od dziesięcioleci króluje na rynku nie tylko jako kosmetyk, ale również jako farmaceutyk, zapewniając pielęgnację delikatnej skórze w okolicach oczu. Czy tylko oczu? Jakie jeszcze właściwości kosmetyczne ma ta maleńka roślina o białych kwiatkach?

Świetlik lekarski-charakterystyka

Świetlik lekarski, zwany inaczej łąkowym odnajdziemy w kosmetykach po nazwie INCI: euphrasia officinale. Znany jest już od czasów średniowiecza – wówczas to zaczęto go stosować do pielęgnacji okolic oczu i leczenia łagodnych schorzeń. Sporządzane z niego napary przynosiły ulgę i ukojenie zmęczonym, podrażnionym powiekom. Regularnie stosowany świetlik lekarski jest w stanie zaleczyć zapalenie spojówek, zwalcza objaw suchego oka, jęczmień, katar sienny oraz potrafi zażegnać zmęczenie i suchość oczu. Okazało się, ze doskonale łagodzi wszelkie stany zapalne, rozświetla skórę, zwalcza cienie pod oczami, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie.

Świetlik lekarski w kosmetyce

Wciąż jest niezastąpionym i szanowanym składnikiem kremów pod oczy i do twarzy. Jego pielęgnujące właściwości są bardzo silne i wysoce pożądane, a w dodatku jest on nieskomplikowany w hodowli i uprawia, a zatem niedrogi.

Świetlik lekarski jest łagodny, nie powoduje uczuleń, nie działa komedogennie, doskonale pielęgnuje każdy rodzaj skóry. Jest wtłaczany nie tylko do kremów lub zeli pod oczy, ale również występuje w postaci małych kapsułek i łączony z naturalnymi olejkami. Jego obecność w kosmetykach kolorowych sprawia, ze zyskują one właściwości pielęgnacyjne i nie podrażniają skóry. Bywa składnikiem najlepszych odżywek do rzęs – zapewniając pielęgnację i ochronę delikatnej skóry. Łagodzi opuchliznę wokół oczu, a jego obecność w kremach do twarzy sprawia, ze buzia zyskuje świeżość, nawilżenie, ochronę i blask. Doskonale tonizuje skórę.

Świetlik zawiera bardzo dużą ilość garbników – substancji o właściwościach przeciwzapalnych i ściągających, dlatego koncerny kosmetyczne wydają całe serie kosmetyków bazujących na bezcennym działaniu świetlika.

Kosmetyki z zawartością świetlika lekarskiego łagodzą podrażnienia, a także wspierają skórę w profilaktyce przeciwzmarszczkowej. Wygładzają i poprawiają kondycje skóry usuwając z niej ślady zmęczenia. Kolejną unikatową cechą świetlika jest to, ze redukuje zastoje limfy, czyli zwalcza wszelkie obrzęki na twarzy. Ma on silne działanie antyoksydacyjne.

Ostatnią, ale równie ważną cechą rośliny jest to, ze doskonale komponuje się z niemal wszystkimi substancjami, dlatego naparu ze świetlika można używać jako hydrolat na włosy i skórę, łącząc go np. z naturalnymi olejkami, glinkami, aloesem i innymi naparami ziołowymi.

Świetlik lekarski doceniono również w kosmetyce kolorowej, dlatego często dodaje się go do tuszy do rzęs, pomadek, korektorów pod oczy czy cieni do powiek. Podnosi on jakość kosmetyku i działa łagodząco oraz pielęgnuje skórę podczas codziennego makijażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *