Maskne. Trądzik wywołany noszeniem maseczek ochronnych

Jeszcze kilka miesięcy temu maskne było nieistniejącym terminem. Dziś trądzik wywoływany noszeniem maseczek ochronnych staje się realnym problemem. Jak pandemia wpływa na naszą skórę? Czy maska na twarzy może przyczyniać się do rozwoju problemów cery trądzikowej?

Przyczyny trądziku

Trądzik może mieć wiele różnych przyczyn i nie można przyporządkowywać go jednej czynności. Najczęściej ma on związek z zaburzeniami hormonalnymi np. w okresie dojrzewania, a także alergiami pokarmowymi, czy tłustą i niezbyt zdrową dietą. Zdarza się, że winne jesteśmy sobie same, bo nie oczyszczamy skóry odpowiednio i używamy nieodpowiednich kosmetyków. Na niekorzyść naszej cery działa też tytoniowy nałóg. Ale najczęściej jest to wypadkowa wszystkich tych czynników. Jednym z nich mogą być również maseczki, które musimy nosić na twarzy w czasie pandemii.

Maskne, czy trądzik od maseczki

Termin maskne został wprowadzony dopiero niedawno, bo opisuje problem, z którym spotykamy się dopiero od jakiegoś czasu – trądzik wywołany noszeniem maseczek ochronnych. Skąd taka nazwa? To połączenie dwóch angielskich słów:

  • mask oznaczającego maseczkę,
  • acne, które znaczy po prostu trądzik.

Termin ma nawiązywać do tego, że jest to nowy rodzaj trądziku, którego przyczyną jest noszenie masek. Typowy dla pandemicznego okresu, w którym nasza cera jest obciążona przez dodatkowy czynnik.

Po czym poznać maskne?

Maskne, czyli trądzik wywołany przez maseczkę, najczęściej występuje w miejscach, które zakrywa maska – na policzkach, linii żuchwy, brodzie i nad ustami. Najczęściej ma postać otwartych lub zamkniętych zaskórników. Choć może objawiać się nie tylko jako wągry, ale też poważniejszy stan zapalny skóry.

Jaka jest różnica między maskne a zwykłym trądzikiem, który pojawia się na naszej cerze? Jeśli przed pandemią też mieliśmy trądzik na twarzy, trudno będzie jasno stwierdzić, że przyczyną jest właśnie maseczka. Jednak gdy nigdy nie mieliśmy zmian skórnych na policzkach, brodzie i linii żuchwy, nie ma wątpliwości co do powodów pogorszenia się stanu cery.

Wpływ masek ochronnych na cerę

Nasza cera, żeby wyglądać dobrze, musi oddychać. Jeśli przykryjemy ją kawałkiem materiału, które będzie do niej ściśle przylegał, to może być utrudnione – maska potrafi zadziałać jak sauna, bo pod warstwą materiału zbiera się wilgoć i wytwarza ciepło. To warunki, w których bardzo łatwo o zapchanie porów skóry, przetłuszczenie się jej i rozwój niekorzystnych bakterii. To wszystko składa się na większe ryzyko podrażnień, bo skóra nie jest w stanie pozbyć się toksyn i zaburzona zostaje jej równowaga.

Kiedy maska może wywoływać trądzik?

Czynników, które wpływają na pojawienie się trądziku jest naprawdę wiele. I choć maskne określany jest jako trądzik wywołany przez noszenie maseczki, to nie oznacza, że każda maska go wywoła i pojawi się w każdym przypadku. Wpływ na to, że maski ochronne pogarszają stan cery ma wiele rzeczy.

Maski ochronne mogą wywołać trądzik, gdy:

  • są wykonane z sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza – maska dobra dla naszej cery to taka, która uszyta jest w 100% z materiałów naturalnych np. bawełny, lnu lub bambusa;
  • nie są regularnie prane i odświeżane, a więc stają się siedliskiem bakterii i zanieczyszczeń, które nosimy tuż przy samej skórze;
  • są wykonane z niskiej jakości materiałów, mają szorstką powierzchnię lub odstające szwy, które mogą ocierać, podrażniać i uszkadzać delikatną skórę, a takie mikrouszkodzenia to krok do stanu zapalnego i trądziku;
  • używamy ich jako wielorazowych, mimo że są przeznaczone do użytku jednokrotnego i jasno oznaczone jako produkt jednorazowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *