Jakie zastosowanie kosmetyczne ma aloes? Kosmetyki z aloesu

Aloes to sukulent, czyli roślina, która potrafi przetrwać nawet wtedy, gdy w pobliżu nie ma źródła wody. Istnieje blisko 500 odmian aloesu, a każda z nich ma tyle samo możliwości użycia. Skąd pochodzi aloes i jakie ma właściwości? Jakie jest jego zastosowanie kosmetyczne?

Skąd pochodzi aloes i jakie ma właściwości?

Aloes pochodzi z Półwyspu Arabskiego i z Afryki. Z jego prozdrowotnego działania korzystano w starożytnym Egipcie oraz w antycznych Chinach i Indiach. Roślina była stosowana głównie przy leczeniu oparzeń i chorób płuc.

Aloes znalazł zastosowanie w medycynie jako ważny składnik jadłospisu osób odchudzających się. Ponieważ można hodować go w domu, produkuje się z niego sok. Lista dobroczynnych skutków jego spożywania jest długa: sok z aloesu poprawia odporność organizmu, a tym samym wspomaga działanie układu immunologicznego. Ponadto działa przeciwgrzybicznie i wnika w głąb skóry. Dzięki temu produkty wytwarzane na jego bazie mają właściwości kosmetyczne i znalazły zastosowanie w branży kosmetycznej.

Aloes ‒ zastosowanie kosmetyczne

Aloes w szamponach i odżywkach do włosów

Aloes dodaje się do szamponów i innych kosmetyków do włosów, takich jak maseczki i odżywki. Sukulent wzmacnia włosy, nadaje im blask i ułatwia rozczesywanie oraz sprawia, że mniej się plączą i nie mają tendencji do puszenia. Szampony z aloesem zapobiegają rozdwajaniu się końcówek dzięki zawartym w nim składnikom, czyli witaminom A, B2, C i E oraz aminokwasom. Warto dodać, że aloes jest humektantem. Humektanty stanowią jeden z trzech (obok protein i emolientów) niezbędnych składników, które odpowiadają za prawidłowe nawilżenie włosów.

Aloes w kremach do skóry dojrzałej

Aloes uczestniczy w syntezie elastyny i kolagenu, a w efekcie zapewnia skórze jędrność i elastyczność. Ponadto zawiera witaminy A, C i E, które są niezbędne dojrzałej skórze. Witamina A odpowiada za rogowacenie naskórka i zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego, witamina C sprawia, że ścianki naczyń włosowatych są bardziej elastyczne, a witamina E nawilża skórę, natłuszcza ją i wygładza.

Aloes w balsamach do ust i pomadkach ochronnych

Aloes stosuje się podczas produkcji pomadek ochronnych i balsamów do ust, ponieważ chroni tę wyjątkowo delikatną skórę przed wysuszeniem. Jest ono spowodowane działaniem słońca, wiatru lub mrozu. Aloes sprosta delikatnym zadrapaniom i śladom po ukąszeniach owadów, ponieważ zmiękcza naskórek i przyspiesza gojenie ran. Ponadto balsamy do ust z tym naturalnym składnikiem przyspieszają regenerację warg po stanie zapalnym.

Aloes w żelach i balsamach do ciała

Żele i balsamy do ciała z dodatkiem aloesu są przeznaczone dla skóry suchej i wrażliwej, z tendencją do łuszczenia oraz niewystarczająco elastycznej. Aloes nawilża skórę, regeneruje ją i ujędrnia. Żele i balsamy do ciała na bazie aloesu stosuje się w przypadku atopowego zapalenia skóry, ponieważ ten sukulent łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Naniesienie produktu z aloesem na zranione miejsce przynosi ulgę.

Aloes w kosmetykach przeciwtrądzikowych i antyperspirantach

Aloes zawiera enzymy, które neutralizują wolne rodniki, oraz antranoidy o działaniu antygrzybicznym i antybakteryjnym. Dzięki temu ta roślina znajduje się w składzie kosmetyków zwalczających trądzik, zwłaszcza że ma właściwości przeciwzapalne. Co ciekawe, aloes łagodzi objawy trądziku, ale nie jest sposobem na jego wyeliminowanie.

Aloes występuje w antyperspirantach, ponieważ jego działanie antybakteryjne pozwala zmniejszyć wydzielanie przykrego zapachu potu.

Aloes w kremach do opalania

Sok z aloesu stosuje się w kremach przeciwsłonecznych, ponieważ zapobiega wysuszeniu skóry i oparzeniom słonecznym. Przez niego lub dzięki niemu opalamy się wolniej i omijamy etap czerwonej, podrażnionej skóry. Jak to działa? W aloesie znajdują się związki wielopierścieniowe, które pochłaniają najbardziej niebezpieczne długości promieniowania UV. Ponadto miąższ aloesowy dostarcza skórze wystawionej na działanie słońca ‒ wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *