Domowa odnowa skóry. Rodzaje kwasów w kosmetyce

Stan twojej skóry się pogarsza? Zdecyduj sie na  kuracje kwasami. Skóra pod ich wpływem staje się odnowiona, nabiera młodzieńczej elastyczności, staje się wypoczęta i o idealnym kolorycie. dowiedz sie jakie masz kwasy do wyboru i jak je stosować w domowej pielęgnacji. 

Rodzaje kwasów – 3 podstawowe grupy

1. Kwasy BHA (beta-hydroksykwasy) – należy do nich kwas salicylowy, znany wszystkim, którzy walczą z trądzikiem; złuszcza i nawilża, oczyszcza i domyka pory skóry. Ten kwas jest tak naprawdę dedykowany wszystkim rodzajom skóry.

2. Kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), są często określane mianem kwasów owocowych, ale warto wiedzieć, ze nie wszystkie AHA są pozyskane z owoców. Do tej grupy kwasów zalicza się: kwas azelainowy, kojowy, glikolowy, mlekowy, migdałowy, jabłkowy.

Jeśli szukasz czegoś, czym szybko i skutecznie, ale mało inwazyjnie odnowisz naskórek – kwasy AHA przychodzą z pomocą! Ostatnio stało sie modne stosować je w formie toniku i jest to jeden z najlepszych sposobów na to, by je prawidłowo używać ich w domowych warunkach.

AHA są cenne! To skuteczna i nieinwazyjna kuracja zawsze wtedy, gdy próbujesz wyrównać koloryt skóry, pozbyć się plam pigmentacyjnych i posłonecznych, chcesz przywrócić równomierny odcień karnacji, spowolnić starzenie się skóry i przyspieszyć jej odnowę, pozbyć się trądziku oraz blizn potrądzikowych. Tonik z kwasami AHA to szybka rewitalizacja skóry.

Te kwasy są jednymi z najpopularniejszych w kosmetyce – oprócz toników istnieje spory wybór kremów czy serum z kwasami AHA. warto wiedzieć, że te kwasy mogą mieć różnorodne działanie: wszystko zależy od stężenia, dlatego dobieraj je z rozwagą i starannie.

Do kwasów AHA zalicza się też doskonały w pielęgnacji skóry kwas glikolowy. Pozyskuje się go z trzciny cukrowej, ananasa albo buraków cukrowych. Jest bardzo dobrym składnikiem pielęgnującym, ponieważ świetnie rozpuszcza się w wodzie i okazuje się bardzo potrzebny  w terapii przebarwień skóry wszelkiego rodzaju  zabiegach przeciwtrądzikowych. Będzie też ukojeniem dla suchej skóry: zwiększa nawilżenie, a także mieszanej i tłustej: zmniejsza pory, reguluje wydzielanie sebum, oraz starzejącej się, ponieważ nasila produkcję elastyny i kolagenu – dwóch podporowych białek strukturalnych, niezbędnych w zachowaniu młodej skóry.

3. Kwasy PHA (polihydroksykwasy) – do tej grupy należą kwasy:  laktobionowy i glukonolakton. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze stosowaniem kwasów w pielęgnacji wiedz, ze ten ostatni jest jednym z najbezpieczniejszych  z kwasów: jego cząstki mają dość duży rozmiar, dlatego powoli wnikają w skórę i dają łagodniejszy efekt złuszczenia.

Kwasy z grupy PHA będą też dobrym wyborem, gdy masz cerę wrażliwą a bariera twojej skóry jest osłabiona. Ten kwas nadaje się też do pielęgnacji cery naczynkowej.

Stosowanie kwasów w domu – jak to robić?

Najlepszą, najmniej inwazyjną, a jednak skuteczną i bezpieczną formą stosowania kwasów na skórę jest tonik. To dlatego obecnie panuje taka moda na toniki kwasowe: są one doskonałą formą pielęgnacji, a stosowane systematycznie przynoszą doskonałe efekty!

Pamiętaj jednak o tym, ze domu można używać wielu kwasów w określonych stężeniach (np glikolowy w stężeniu do maksymalnie 20%). Zawsze sprawdzaj te reguły i zasady przed zastosowaniem każdego kwasu. W wyższych stężeniach należy aplikować kwas pod okiem przeszkolonej osoby i na odpowiednim sprzęcie.

Kolejna cenna wskazówka:  kwasy położone na skórę mogą delikatnie szczypać, ale jeśli pieczenie skóry utrzymuje się dłużej niż 20 minut, kwas należy odstawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *