Co zrobić, żeby pozbyć się niechcianej ozdoby? Jak usunąć tatuaż?

Mogą być stałe lub tymczasowe, wykonane tuszem lub henną. Dla jednych są formą sztuki, dla innych próbą wyrażenia siebie, są i tacy, którzy uważają je za coś paskudnego i niepotrzebnego. Jak usunąć tatuaż, który przestał nam się podobać lub coś o nas mówić? 

Rodzaje tatuaży

Podstawowy podział tatuaży to podział na tatuaże stałe i tymczasowe.

  • Tatuaże stałe powstają przez wprowadzenie tuszu do skóry właściwej, co ma za zadanie zmienić pigment skóry.
  • Tatuaże tymczasowe wykonuje się tak, jak stałe, to znaczy z wykorzystaniem igły i barwników, ale efekt utrzymuje się ok. miesiąca, roku lub 3 lat. Dzieje się tak dlatego, że użyte barwniki po czasie wchłaniają się lub schodzą.
    Alternatywą dla tego typu tatuaży tymczasowych są tatuaże wykonane z henny, tzw. mehendi. Tatuaż z henny utrzymuje się na ciele 1-3 tygodnie.

Jak usunąć tatuaż?

Jest wiele sposobów na pozbycie się niechcianego tatuażu.

  • Metoda laserowa polega na pochłanianiu przez wiązki lasera barwników zawartych w tatuażu.
  • Metoda chirurgiczna zakłada wycięcie tatuażu. Ponieważ wycięcie tatuażu zawsze warunkuje powstanie blizn, tę metodę powinno się stosować przy niewielkich tatuażach.
  • Dermabrazja mechaniczna polega na usuwaniu powierzchniowych warstw skóry wraz z barwnikiem za pomocą urządzenia wyposażonego w głowicę ścierną. Efekty nie są zadowalające, ponieważ głowica nie sięga do głębokich warstw skórnych, w których znajduje się barwnik.
  • Salabrazja – metoda usuwania tatuażu chlorkiem sodu. Jest mało skuteczna i może pozostawiać blizny.
  • Peeling chemiczny polega na nałożeniu kwasu na odcinek skóry pokryty tatuażem. Rolą kwasu jest złuszczanie skóry. Ta metoda także niesie za sobą ryzyko powstawania przebarwień i blizn.
  • Zastrzyki zakładają wstrzyknięcie w tkanki przylegające do tatuażu roztworu soli lub kremu. Roztwór soli łączy się z atramentem, co prowadzi do rozmazania tatuażu, a w konsekwencji do jego zanikania. Z kolei krem powoduje zmiękczanie barwnika.
  • „Cover-up” polega na zasłonięciu niechcianego tatuażu nowym tatuażem. Nowy tatuaż jest wykonany z wykorzystaniem ciemniejszego barwnika.
  • Kamuflaż to wykonanie na niechcianym tatuażu nowego tatuażu z barwnikami przypominającymi kolor skóry.

Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek tatuaż, pamiętaj, że żaden nie jest wieczny. Tatuaż stały z biegiem lat traci kolor, a tatuaż tymczasowy, chociaż powinien być widoczny tylko przez określony czas, może zostawić po sobie szpetne ślady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *