Co to jest hummus i jakie ma właściwości i wartości odżywcze?

Chroni przed nowotworami, wspomaga pracę serca, jest sycący i stosunkowo niskokaloryczny. Co to jest hummus oraz jakie ma właściwości i wartości odżywcze?

Co to jest hummus?

Hummus (nie mylić z humusem, czyli organicznymi szczątkami nagromadzonymi w glebach) to pasta z ciecierzycy i zarazem tradycyjne danie kuchni Bliskiego Wschodu. Hummus ma konsystencję gładkiej pasty, która powstaje z gotowanych do miękkości ziaren ciecierzycy, tahini (pasty z sezamu), czosnku, soli, soku z cytryny i oliwy z oliwek. Hummus często doprawia się kminem rzymskim i natką pietruszki, a ciecierzycę czasami zastępuje się innymi warzywami strączkowymi, na przykład bobem.

Hummus – właściwości i wartości odżywcze:

  • Zastępuje mięso
    Duża zawartość białka i żelaza czyni z hummusu sztandarowe danie wegetariańskie i wegańskie. Połączenie ciecierzycy z pastą z sezamu, która dostarcza aminokwasu metioniny, sprawia, że białko jest jeszcze lepiej przyswajalne. Podobny skutek odnosi łączenie hummusu z pieczywem.
  • Obniża poziom cukru we krwi
    Hummus ma niski indeks glikemiczny, co pozwala uniknąć skoków poziomu glukozy i insuliny we krwi, co z kolei zapobiega problemom z insulinoopornością, cukrzycą, niekontrolowanym przybieraniem na wadze i napadom głodu.
  • Chroni przed nowotworami
    Działanie antyrakowe wykazują składniki ciecierzycy – saponiny, kwas fitynowy, błonnik oraz antyoksydanty obecne w oliwie z oliwek, sezamie i czosnku.
  • Ma korzystny wpływ na kości
    Hummus zawiera duże ilości składników mineralnych, które są niezbędne do zachowania mocnego i gęstego kośćca – wapń, cynk, miedź, magnez, żelazo i selen.
  • Dobrze wpływa na serce
    Ciecierzyca przyczynia się do obniżania poziomu cholesterolu, zmniejszenia ciśnienia krwi i działa ochronnie na układ krążenia. Jako roślina strączkowa zapobiega tworzeniu się złogów w tętnicach, więc chroni przed miażdżycą. Regularne spożywanie oliwy z oliwek obniża ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu. Podobnie jak sezam ma ona działanie przeciwzapalne dzięki obecności antyoksydantów. Z kolei błonnik wspomaga wydalanie nadmiaru tłuszczu z organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *