Cera wrażliwa i odwodniona – charakterystyka, pielęgnacja, kosmetyki

Wrażliwa i przesuszona cera jest trudna w pielęgnacji, ponieważ jest stale narażona na podrażnienia. Osłabia ją słońce, wiatr, nagła zmiana temperatur czy klimatyzacja. Ciężko przywrócić jej nawilżenie, a nieodpowiednie kosmetyki tylko dodatkowo mogą ją podrażniać.  Jak dbać o tak delikatną, reaktywną skórę? Sprawdź, jakie kosmetyki są dla niej najlepsze. 

Cera wrażliwa i sucha – charakterystyka 

Cera wrażliwa jest wyjątkowo delikatna. Mocno reaguje na bodźce zewnętrzne. Osłabia ją kontakt z wodą, wiatrem, mrozem i słońcem. Jej warstwa ochronna jest mocno osłabiona i narażona na szybką utrat e wody z naskórka. bardzo często towarzyszy jej pieczenie i swędzenie, łuszczy się i jest szorstka oraz zaczerwieniona. Przesuszenie i podrażnienia najczęściej pojawiają się w okolicach brody i  nosa.

Pielęgnacja cery wrażliwej i suchej – kosmetyki

  1. Płyn micelarny – wybieraj ten, który ma działanie łagodzące i uspokaja wrażliwą skórę.
  2. Mgiełka nawilżająca – moze to być odpowiednio dobrany hydrolat, lub woda termalna. Ten kosmetyk jest idealny do torebki. Możesz spryskiwać nim buzię, gdy tylko poczujesz pieczenie, przesuszenie i dyskomfort. Pamiętaj, aby spryskać twarz, odczekać chwilę i nadmiar mgiełki zebrać, osuszając twarz papierowym ręcznikiem.
  3. Krem na dzień – twój krem powinien być swoistą tarczą ochronną, która zapobiegnie podrażnieniom i ochroni skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Koniecznie sprawdź, czy ma on ochronę przeciwsłoneczną.
  4. Krem na noc – wybierz taki, który wiąże wodę w skórze, chroni przed przesuszeniem oraz TEWL (przeznaskórkową utratą wody). dzięki temu twoja skóra będzie zawsze odpowiednio nawilżona. Dobrym pomysłem jest krem tłusty lub półtłusty, skomponowany z naturalnych składników.

Dodatkowe kosmetyki do wrażliwej skóry

  • Mleczko lub olejek do oczyszczania twarzy – delikatne kosmetyki, które jednocześnie mają działanie gojące i kojące to najlepsza pielęgnacja wrażliwej skóry.
  • Serum do cery wrażliwej – możesz wybrać serum dedykowane cerze naczynkowej – ma działanie kojące i łagodzi rumień. Innym dobrym pomysłem jest naturalny olejek dla suchej skóry (awokado, migdałowy lub jojoba).
  • Peeling – jak pozbyć się suchych skórek z twarzy? Najlepiej enzymatycznym, delikatnym i kremowym peelingiem, który ma jednocześnie działanie pielęgnujące i odżywcze. Taki peeling nie wymaga tarcia, a zatem nie powoduje dodatkowych podrażnień naskórka. działa delikatnie, ponieważ rozpuszcza martwy naskórek. Stosuje się go w taki sam sposób, jak maskę do twarzy w kremie.
  • Maska hydrożelowa do twarzy – to idealne rozwiązanie dla reaktywnej, wrażliwej i przesuszonej cery! Zadziała niczym łagodzący kompres, a jednocześnie ukoi skórę i zapewni jej odpowiedni poziom nawilżenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *