O szkodliwości nadmiernej ekspozycji na słońce nie trzeba już nikomu przypominać – wiemy, że przyspiesza starzenie się skóry i bardzo jak źle na nią wpływa. Czy można się przed nim chronić? Można, o ile zna się te proste sposoby na ochronę twarzy przed słońcem w lecie.
Wakacje to czas, w którym najmniej chcemy myśleć o rzeczach takich jak starzenie się skóry, przebarwienia posłoneczne, ochrona UV. I wcale nie musimy o nich myśleć – musimy tylko wiedzieć, jak zapewnić skórze ochronę przed słońcem, żeby móc cieszyć się urokami wakacyjnych wycieczek bez obaw o kondycję cery. Oto najlepsze sposoby na ochronę twarzy przed słońcem – przetestowane przez tysiące kobiet na całym świecie, polecane przez specjalistów, a nierzadko stosowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Jak chronić twarz przed słońcem?
1. Krem do twarzy z wysokim filtrem UV
Pierwsze, co można wprowadzić do pielęgnacji, gdy chcemy zadbać o swoją skórę w odpowiedni sposób, to kremy z filtrem UV. Zwykły krem do twarzy warto latem zamienić na taki, w którego składzie znalazł się przynajmniej jeden filtr przeciwsłoneczny. Tylko tyle wystarczy, żeby skóra była w minimalnym stopniu osłonięta przed szkodliwym promieniowaniem UV – w zależności od zastosowanego filtra będzie ono przez krem pochłaniane lub odbijanie i nie wyrządzi naszej skórze krzywdy. Może to być osobny filtr nakładany poza kremem, ale warto pamiętać, że latem lepiej stawiać na minimalizm i zastosować jeden lekki krem, ale z filtrem w składzie.
2. Ochronny olejek jako baza pod makijaż
Naturalną barierą dla słońca są też olejki roślinne – najlepszą ochronę UV zapewniają m.in. olej z pestek malina o SPF 28-50, olej z nasion marchwi o SPF 38-40 oraz olej z kiełków pszenicy z SPF 20. Co zrobić, żeby wykorzystać te właściwości olejku na co dzień? Można dodać kilka kropel do kremu lub fluidu, ale dobrze jest też wykorzystać olejek jako bazę pod makijaż.
3. Kolorówka i pudry mineralne
Ochronę przed słońcem może stanowić też sam makijaż. I nie chodzi tutaj tylko o fluidy, pudry i fixery z dodatkiem filtrów UV, choć i one są bardzo dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim warto wybierać kosmetyki mineralne, bo to właśnie w minerałach tkwi cała siła – pielęgnują skórę, gdy nosimy makijaż, a także stanowią naturalną barierę ochronną. Często też są w stanie zapewnić skórze naturalny detoks i ochronić ją np. przed wolnymi rodnikami.
4. Kapelusze, okulary przeciwsłoneczne i parasole
Jeśli nie kosmetykami, to ochronić skórę możemy też stosując fizyczną ochronę. Latem warto mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne, bo one stanowią jedyną barierę ochronną dla naszego wzroku. Oprócz tego czapki z daszkiem, kapelusze z dużym rondem i parasole, czyli wszystko to, co daje nam cień, również jest w stanie ochronić skórę. Im mniej słońca dotrze do naszej twarzy, tym lepiej dla niej, dlatego warto wybierać miejsca zacienione, zamiast wylegiwać się w pełnym słońcu.
5. Unikanie słońca w godzinach południowych
Na koniec najprostsza, a jednocześnie najskuteczniejsza rada. Jeśli chcemy, żeby promieniowanie UV nie szkodziło naszej skórze, po prostu unikajmy słońca wtedy, gdy jest najbardziej aktywne tzn. świecie najmocniej. Spacery w godzinach między 11.00 a 15.00 przełóżmy na wieczór, gdy słońce będzie chyliło się ku horyzontowi i będzie słabsze – będzie nie tylko przyjemniej i bardziej klimatycznie, ale też bezpieczniej dla naszej skóry twarzy.
Dodaj komentarz