Trądzik po 30-tce? Poznaj przyczynę, znajdź źródło

Trądzikiem nazywamy wszystkie zmiany skórne, jakie pojawiają się na naszej twarzy i nie tylko na niej. Trzeba jednak wiedzieć, że trądzik u osób dorosłych wygląda zupełnie inaczej niż ten młodzieńczy.

Całkiem inne są też jego przyczyny i o tym trzeba powiedzieć nieco więcej. Warto jeszcze przedtem wspomnieć, że mimo różnic jest jedna cecha wspólna trądziku młodzieńczego i tego u dorosłych – obie choroby są bardzo oporne na leczenie.

Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych?

  • STRES – głównym winowajcą są przede wszystkim czynniki stresowe. Nadmierna nerwowość, napięcie i częste denerwowanie się różnymi sytuacjami towarzyszą nam zdecydowanie częściej właśnie w dorosłym życiu. Stres wpływa na pracę układu hormonalnego, a ten stymuluje produkcję i syntezę substancji odpowiedzialnych za wydzielanie sebum. Stąd już krótka droga do powstawania nieestetycznych zmian skórnych.
  • DIETA – żyjąc między domem a pracą nie mamy odpowiednio dużo czasu na zaprzątanie sobie głowy zróżnicowaną dietą. Szkoda, bo właśnie spożywanie niektórych potraw może wpływać negatywnie na cerę. Przyczyną pojawiania się wyprysków lub zaskórników są m.in. słodkie przekąski między posiłkami, potrawy z białej mąki i ostre przyprawy.
  • POWIETRZE – właściwie można byłoby powiedzieć, że trądzik jest chorobą cywilizacyjną. Bardzo duży wpływ na stan naszej skóry ma bowiem jakość powietrza, które z roku na rok jest mocniej zanieczyszczone. Problemy skórne dużo częściej pojawiają się u osób mieszkających w miastach, które narażone są na kurz, spaliny, suche powietrze itp. Zanieczyszczenia zatykają pory, a przesuszenie skóry intensyfikuje wydzielanie się łoju.
  • MAKIJAŻ – nadmiar kosmetyków na twarzy nie sprzyja problemom z trądzikiem. Zwłaszcza kiedy są to produkty mocno obciążające i zatykające pory. Nie trzeba całkowicie rezygnować z make-upu, jeśli mamy problem z wypryskami, ale warto zainwestować w produkty o właściwościach antybakteryjnych, lekkie i nieobciążające. Skóra musi oddychać i mieć stały dostęp do powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *