Rozszerzone pory na twarzy to bardzo częsty problem, który towarzyszy zwłaszcza cerze tłustej i mieszanej. Skąd się biorą pory na twarzy oraz jak je zamknąć? Poznaj zabiegi kosmetyczne na rozszerzone pory i domowe sposoby zamykające pory.
Skąd się biorą pory na twarzy?
Pory to ujścia gruczołów łojowych. Gdy te ostatnie produkują nadmiar sebum, pory rozszerzają się, aby się go pozbyć. Pory, choć mało estetyczne, są nam niezbędne. Często gromadzą się w nich zanieczyszczenia, co powoduje ich zatykanie, a w konsekwencji powstawanie zaskórników.
Jak zamknąć pory na twarzy?
Aby zamknąć pory na twarzy lub przynajmniej zmniejszyć ich widoczność, należy odpowiednio dbać o skórę. Po pierwsze, pod żadnym pozorem nie można zapominać o demakijażu, nawet jeżeli zamiast kryjących podkładów używasz lekkich kremów BB. Musisz umożliwić skórze swobodne oddychanie i nocną regenerację. Po drugie, warto zrezygnować z ciężkich kosmetyków, na przykład z silikonowej bazy lub utrwalacza makijażu, które dodatkowo zapychają pory. Po trzecie, nie zapominaj o regularnym oczyszczaniu skóry nawet mimo braku makijażu. W tym celu sięgaj po żele do mycia twarzy, zwłaszcza takie, które zawierają drobinki peelingujące.
Zabiegi kosmetyczne na rozszerzone pory
Rozszerzonych porów możesz pozbyć się sama lub w salonie kosmetycznym. Zabiegi tam oferowane mają na celu oczyszczenie skóry i złuszczenie martwego naskórka, a w efekcie zwężenie porów i pozbycie się zaskórników. Najpopularniejsze zabiegi to peeling chemiczny i kawitacyjny, mikrodermabrazja oraz oczyszczanie mechaniczne. Pamiętaj, że niezależnie od wybranej metody, efekt będzie tymczasowy. Nie można trwale usunąć rozszerzonych porów.
Domowe sposoby zamykające pory
Istnieją także domowe sposoby zamykające pory. Własnoręcznie przygotowane maseczki, na przykład z ogórka, zielonej glinki lub brzoskwini, pozwolą Ci zminimalizować problem rozszerzonych porów.
Aby przygotować maseczkę z ogórka, wystarczy pokroić go na cienkie plasterki i położyć na 20 minut na umytą twarz. Żeby wykonać maseczkę z zielonej glinki, należy rozrobić tę ostatnią z odrobiną wody, nałożyć na twarz i zmyć po 20 minutach. Z kolei aby powstała maseczka z brzoskwini, pokrój brzoskwinię w cienkie plastry i połóż na umytą twarz. Pozostaw na 20 minut, po czym przemyj skórę delikatnym tonikiem, na przykład ogórkowym.
Dodaj komentarz