Silikony w pielęgnacji włosów. Czy jest się czego bać?

Znajdują się w większości kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów. Mimo ich dobroczynnego działania, niektórzy twierdzą, że szkodzą włosom. O co chodzi? Mowa oczywiście o silikonach. Przekonaj się, jakie właściwości mają faktycznie te substancje.

Silikony – czym są i jak działają?

Silikony to syntetyczne związki, które produkuje się w oparciu o organiczny krzem. Ich zadaniem jest nabłyszczanie, wygładzanie i ochrona włosów przed szkodliwymi czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego dzięki pozostawieniu na włosach powłoczki. Silikony stosuje się w szamponach 2 w 1, odżywkach bez spłukiwania, maskach o silnym działaniu, jedwabiach i lakierach. Silikony łagodzą działanie SLS/SLES, drażniącego składnika szamponów.

Silikony nierozpuszczalne w wodzie

Czy wiesz, że może dojść do skumulowania się silikonów na powierzchni włosów, jeśli będziesz długo używała preparatów z ich zawartością? W takim przypadku musisz zastosować silnie oczyszczający szampon z SLS lub SLES, ponieważ takich silikonów nie da się usunąć za pomocą samej wody. Po co je więc stosować? Nierozpuszczalne w wodzie silikony zapewniają włosom jedynie nabłyszczenie i wygładzenie, bez odżywienia i regeneracji.

Silikony rozpuszczalne w wodzie

Ten rodzaj silikonów jest dla włosów lepszy pod względem działania i korzyści, jakie za sobą niesie. Silikony rozpuszczalne w wodzie nie osadzają się na powierzchni pasemek, zapewniają fryzurze ładny wygląd, ale co ważniejsze, zapewniają niewielkie odżywienie. Dzięki zastosowaniu produktów z takim rodzajem silikonów włosy nie będą obciążone i oblepione, a fryzurę będzie łatwiej ułożyć.

Silikony w kosmetykach – za i przeciw

Jeżeli szukasz kosmetyków do włosów z silikonami lub chcesz trzymać się z dala od takich produktów, to w INCI szukaj następujących nazw: silanol, silicone, siloxane, methicone, PEG. Czy silikony są potrzebne włosom? Jest wiele zwolenniczek i przeciwniczek tej teorii. Za używaniem kosmetyków z silikonami przemawia ich ochronna funkcja i efekt, który zapewniają po aplikacji. Natomiast przeciwniczki twierdzą, że silikony obciążają pasemka i uniemożliwiają ich prawidłowe funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *