Kwasy omega-3 – jak wpływają na zdrowie i urodę? Stosowanie, kosmetyki z olejkami

Te tłuszcze Ci z pewnością nie zaszkodzą i choć sama myśl o tłuszczu sprawia, że pewnie chcesz brać nogi za pas, wiedz, że te, o których dziś opowiemy to niezwykle zdrowe tłuszcze. Warto przyjmować je w diecie oraz stosować w kosmetykach: niosą bowiem szereg istotnych korzyści dla twojego organizmu, ciała i włosów. Kwasy omega-3 należą do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i grupy NNKT (Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych). W przeciwieństwie do innych tłuszczy, które organizm potrafi sam wyprodukować, kwasów omega-3 potrzebujemy z zewnątrz. Jak NNKT wpływają na zdrowie i urodę oraz jak je stosować?

3 rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3

Do rodziny omega-3 należą 3 najważniejsze kwasy tłuszczowe:

  • EPA (kwas eikozapentaenowy),
  • DHA (kwas dokozaheksaenowy),
  • ALA (Kwas α-linolenowy).

Kwas EPA znajduje się głównie w tłustych rybach i owocach morza. W organizmie zmniejsza wszelkie stany zapalne i patogenne niekorzystne procesy w komórkach. EPA wpływa też korzystnie na zdrowie psychiczne, zwalcza depresję.

Kwas DHA również występuje w tłustych rybach, owocach morza, tłuszczu rybim, a także w algach. Stanowi on ok. 40% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych znajdujących się w mózgu. Jest składnikiem komórek nerwowych umiejscowionych właśnie w mózgu, wpływa korzystnie na wzrok.

Kwas ALA znajduje się przede wszystkim w roślinach bogatych w tłuszcz, takich jak siemię lniane, nasiona chia i orzechy. Choć ALA jest najpopularniejszym kwasem z rodziny omega-3 przyjmowanym w diecie, musi stać się aktywny, żeby zaczął działać, czyli musi zamienić się w kwas EPA lub DHA. Większość kwasu ALA, który spożywamy, organizm wykorzystuje jako źródło energii.

Wpływ kwasów omega-3 na zdrowie

Kwasy omega-3 zwalczają depresję i zaburzenia lękowe

Depresja jako najpopularniejsze na świecie schorzenie psychiczne, które nie powinno być bagatelizowane. Głęboki smutek, letarg i utrata zainteresowania życiem – to wynik depresji. Towarzyszą jej też zaburzenia lękowe to często ciągłe zamartwianie się i nerwowość. Stres i depresja zakłóca poprawne funkcje organizmu i powoduje szereg innych chorób oraz niekorzystnie wpływa na urodę: pogarszający się stan skóry, wypadanie włosów, kruche paznokcie.

Osoby spożywające odpowiednie ilości kwasów omega-3 są mniej narażone na depresję. Dotknięci tą chorobą, po przyjmowaniu zwiększonych dawek kwasu EPA, czują się lepiej, a ich symptomy stają się łagodniejsze.

Kwasy omega-3 poprawiają wzrok

Kwas DHA należy do najistotniejszych składników strukturalnych mózgu i siatkówki oka. Kiedy w twojej diecie brakuje DHA, mogą pojawić się problemy ze wzrokiem. Przyjmowanie odpowiedniej ilości kwasów omega-3 zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, czyli choroby oczu.

Kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko choroby serca

Zawały serca i udary mózgu to główna przyczyna śmierci na całym świecie. Odkryto, że społeczeństwa jedzące duże ilości ryb (głównie mieszkańcy krajów skandynawskich i azjatyckich), rzadko umierają na choroby serca: to dzięki kwasom tłuszczowym omega-3, które obniżają stężenia trójglicerydów, obniżają wysokie ciśnienie, podnoszą „dobry” cholesterol (HDL) oraz zapobiegają tworzeniu się zatorów.

Kwasy omega-3 zwalczają zapalenia

Uszkodzenia w organizmie, do których dochodzi na skutek zapaleń należy jak najszybciej zwalczać, ponieważ mogą przyczyniać się do każdej chronicznej i poważnej choroby. Kwasy omega-3 zmniejszają produkcję molekuł i substancji przyczyniających się do powstawania zapalenia.

Kwasy omega-3 – jak wpływają na urodę?

Kwasy omega-3 zapewniają zdrową skórę

DHA to wpływający na strukturę tkanek i komórek składnik skóry. Wpływa na zdrowie błony komórkowej, która buduje rozległą część naszej skóry. Zdrowa błona jest miękka, nawilżona oraz wolna od zmarszczek i niedoskonałości, czyli wygląda młodo i jest jędrna, pozbawiona przebarwień i plam. Kwasy omega-3 chronią też skórę przed negatywnym działaniem słońca. EPA pomaga blokować substancję, która pochłania cenny dla naszej skóry kolagen.

Kwasy omega-3 zapewniają zdrowe włosy

Włosy – aby były zdrowe, miękkie i błyszczące tak jak pozostałe komórki naszego organizmu – również potrzebują kwasów tłuszczowych omega. Jeśli Twoje włosy są suche i sztywne, to najprawdopodobniej dostarczasz im zbyt dużo protein i zbyt mało tłustych emolientów, czyli właśnie dobrych kwasów tłuszczowych. Ich cząsteczki działają nie tylko na całą łodygę i w wewnętrznych strukturach włosa regenerując i ochraniając je na całej powierzchni, ale również docierają do cebulki i mają wpływ na poprawność zachodzących w macierzy włosa procesów.

Kwasy omega-3 zapewniają zdrowe paznokcie

Paznokcie, które stały się kruche i łamliwe również bardzo szybko zregenerujesz, wcierając w nie olejek lub mocząc dłonie w ciepłej oliwie z oliwek z dodatkiem cytryny. To właśnie olejki są źródłem cennych kwasów omega, które poprawiają paznokcie i wzmacniają ich płytki oraz dodają elastyczności zniszczonym, przesuszonym i kruchym płytkom.

Gdzie szukać kosmetyków z kwasami omega-3?

Naturalne olejki – najlepsze kosmetyki z kwasami omega-3

Najcenniejszym źródłem kwasów omega (nie tylko 3, ale również 6, 7, 9) są naturalne, tłoczone na zimno oleje – są doskonałe jako kosmetyk do włosów, twarzy, ciała. Dbają o paznokcie, nadają się zarówno jako maska do włosów, olejek do kąpieli dłoni, ciała i stóp. Preparat do masażu całego ciała oraz twarzy, zaawansowane serum przeciwzmarszczkowe i krem pod oczy spłycający zmarszczki. Istnieje około setki różnych naturalnych olejków, z do najpopularniejszych należą: olej arganowy, makadamia, kokosowy, awokado, lniany, jojoba czy rycynowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *