Pewnie słyszałaś już, że ile osób tyle opinii. To prawda, która nie ma pokrycia tylko w jednym przypadku: w kwestii pielęgnacji lepiej nie wyrabiać sobie “innej” błędnej opinii, ponieważ można bardzo zaszkodzić skórze. Jak rozpoznać prawdę od mitu? Dziś poznasz najczęściej powtarzane pielęgnacyjne mity i na zawsze się z nimi pożegnasz. Wyjaśniamy największe kłamstwa dotyczące Twojej skóry.
Pielęgnacja skóry – fakty i mity
1. Nie masz wpływu na starzenie się skóry
To oczywiste kłamstwo. Nie mamy dużego wpływu na istniejące, zaawansowane zmarszczki (chyba, że skorzystamy z zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną) jednak zdecydowanie mamy wpływ na opóźnienie i spowolnienie procesów starzenia. Bardzo duży wpływ na stan naszej cery ma styl życia, jaki prowadzimy. Jeśli palisz papierosy, źle się odżywiasz, nie masz żadnego ruchu i żyjesz w mieście, nie chroniąc twarzy przed smogiem czy zanieczyszczeniami – możesz znacznie przyspieszyć powstawanie zmarszczek oraz procesy prowadzące do utraty elastyczności i jędrności skóry. Stres, kawa czy alkohol również nie sprzyjają młodości.
Aby spowolnić starzenie się skóry, stosuj kremy obfite w antyoksydanty, które mają wysoki filtr przeciwsłoneczny oraz składniki chroniące przed toksynami, smogiem czy światłem widzialnym (ostatnie badania dowodzą, że niebieskie światło emitowane przez telewizory, smartfony i tablety ma niekorzystny wpływ na skórę). Włącz do swojej diety dużą dawkę witamin, spożywaj zdrowe posiłki bogate w warzywa i owoce, pij dużo wody mineralnej i nawilżaj skórę. Dbaj o siebie i daj skórze powody, by była piękna.
2. Pij dużo wody, by nawilżyć skórę
To tylko część prawdy. Owszem, woda mineralna, soki i napary ziołowe wpływają bardzo korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu i nawadniają ciało od wewnątrz, ale aby woda nie uciekła z naskórka, należy ją “przytrzymać” pod powierzchnią. Zapewne słyszałaś o TEWL (Trans Epidermal Water Loss) – to przeznaskórkowa ucieczka wody, która – gdy jest zbyt nasilona – może prowadzić do wysuszenia skóry. Aby ograniczyć ten wskaźnik, należy stosować dobry krem nawilżający, czyli taki, który zapobiega ucieczce wody przez naskórek. Krem nawilżający zatrzymuje cenne cząsteczki wody w naszej skórze i dba o odpowiedni poziom nawilżenia.
3. Możesz zwęzić rozszerzone pory w skórze
Niestety nie. Możesz je odrobinę zamaskować, dokładnie je oczyszczając – wówczas stają się one mniej widoczne, ponieważ nie gromadzi się w nich nadmiar sebum. Pamiętaj, że powiększenie porów skórnych może wynikać z predyspozycji genetycznych. Głębokie i regularne czyszczenie delikatnymi, nieinwazyjnymi i niewysuszającymi środkami sprawi, że będą wyglądać na mniejsze. Zdolność rozszerzonych porów do ściągnięcia się maleje z wiekiem, więc mogą wyglądać na większe wraz z upływem lat.
4. Tłustej skóry nie należy nawilżać
To najczęściej powtarzane kłamstwo, związane z pielęgnacją tłustej skóry. Mit, że nawilżające kremy są dedykowane skórze suchej oraz “leczenie” tłustej skóry alkoholowymi, silnie wysuszający środkami zawdzięczamy minionej epoce, kiedy królował właśnie taki schemat pielęgnacji. Tymczasem tłusta skóra może się przetłuszczać właśnie dlatego, że jest… odwodniona. Potrzebuje regeneracji, wsparcia, nawilżenia i w obawie przed całkowitym przesuszeniem zaczyna ona produkować dużą ilość sebum. Innymi słowy, cera może być wysuszona lub odwodniona ze względu na brak równowagi między nawilżeniem a produkcją sebum. Wybieraj kosmetyki, które przywracają tę równowagę, intensywnie nawilżając skórę i wspomagają usuwanie sebum, nie wysuszając jej przy tym.
5. Olejki nie nadają się do pielęgnacji cery tłustej
To kolejne kłamstwo, które należy wyjaśnić. Olejki są tłuste, więc większość z nas im nie ufa. Okazuje się jednak, że naturalne olejki działają doskonale na cerę nie tylko tłustą, ale i trądzikową. Olej kokosowy oraz jojoba są niezastąpione w pielęgnacji tego typu skóry: pierwszy z nich działa antybakteryjnie, antyseptycznie, regeneruje, koi i “naprawia” skórę, zaś drugi doskonale równoważy sebum, leczy zmiany trądzikowe, uzupełnia nawilżenie i chroni skórę przed przesuszeniem.
Dodaj komentarz