Jak dbać o zęby po zdjęciu aparatu ortodontycznego?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to tak naprawdę początek walki o proste, piękne i przede wszystkim zdrowe zęby. Jednak nie każdy ortodonta lub dentysta powie, jak prawidłowo zadbać o uzębienie. W tym tekście poznasz podstawowe zasady pielęgnacji zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

1. Czym szczotkować zęby?

Do mycia zębów używaj miękkiej szczoteczki. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego dziąsła mogą być podrażnione, może występować krwawienie, a szyjki zębów mogą być odsłonięte. Miękka szczoteczka zminimalizuje ryzyko podrażnienia dziąseł i dokładnie usunie zanieczyszczenia spomiędzy zębów.

2. Jaką pastę do zębów wybrać?

Po zdjęciu aparatu dentystycznego zaleca się wybrać specjalistyczną pastę do zębów. Najlepsza będzie ta z dużą zawartością fluoru. Należy zrezygnować z tradycyjnych past wybielających, bo mogą podrażnić dziąsła i spowodować ból zębów. Trzeba się przygotować na spory wydatek, bo dobre pasty do zębów leczonych ortodoncyjnie do najtańszych nie należą.

3. Czy stosować nici dentystyczne?

Stosowanie nici dentystycznych jest bardzo ważne, jeśli chcemy pozbyć się resztek jedzenia i bakterii spomiędzy przestrzeni międzyzębowych. Taka pielęgnacja przyda się także wtedy, gdy leczenie ortodontyczne jeszcze trwa. Nici dentystyczne posłużą ci także do wyczyszczenia obszaru przy zamkach aparatu. Wraz z nimi możesz stosować małe stożkowe szczotki nazywane wyciorkami.

4. Wybielać, czy nie wybielać?

Na początku trzeba sobie uświadomić, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego na zębach nie pozostają żadne ślady po zamkach. A to przez takie myślenie wiele osób poddaje się wybielaniu zębów. Tymczasem kolor kości zębowej się nie zmienia. Owszem zęby mogą mieć bardziej żółty kolor, ale wynika on z tego, że aparat uniemożliwia dokładne szczotkowanie. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie piaskowanie i usuwanie kamienia u dentysty.

5. Dodatkowa pielęgnacja zębów

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego zaleca się płukanie jamy ustnej szałwią. Roślina ma działanie antyseptyczne, zapobiega bólom zębów i dziąseł oraz powstawaniu stanów zapalnych. Należy także zrobić przegląd zębów u dentysty w celu wymiany plomb lub wyleczenia zębów.

6. Co z zębami mądrości?

Jeżeli przed założeniem aparatu ósemki nie zostały usunięte, to kilka miesięcy po jego zdjęciu warto skontrolować ich stan. Być może trzeba będzie je usunąć. Niestety zabieg nie jest przyjemny, ale zapewnia ładny uśmiech i zdrowe zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *