Stan twojej skóry się pogarsza? Zdecyduj sie na kuracje kwasami. Skóra pod ich wpływem staje się odnowiona, nabiera młodzieńczej elastyczności, staje się wypoczęta i o idealnym kolorycie. dowiedz sie jakie masz kwasy do wyboru i jak je stosować w domowej pielęgnacji.
Rodzaje kwasów – 3 podstawowe grupy
1. Kwasy BHA (beta-hydroksykwasy) – należy do nich kwas salicylowy, znany wszystkim, którzy walczą z trądzikiem; złuszcza i nawilża, oczyszcza i domyka pory skóry. Ten kwas jest tak naprawdę dedykowany wszystkim rodzajom skóry.
2. Kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), są często określane mianem kwasów owocowych, ale warto wiedzieć, ze nie wszystkie AHA są pozyskane z owoców. Do tej grupy kwasów zalicza się: kwas azelainowy, kojowy, glikolowy, mlekowy, migdałowy, jabłkowy.
Jeśli szukasz czegoś, czym szybko i skutecznie, ale mało inwazyjnie odnowisz naskórek – kwasy AHA przychodzą z pomocą! Ostatnio stało sie modne stosować je w formie toniku i jest to jeden z najlepszych sposobów na to, by je prawidłowo używać ich w domowych warunkach.
AHA są cenne! To skuteczna i nieinwazyjna kuracja zawsze wtedy, gdy próbujesz wyrównać koloryt skóry, pozbyć się plam pigmentacyjnych i posłonecznych, chcesz przywrócić równomierny odcień karnacji, spowolnić starzenie się skóry i przyspieszyć jej odnowę, pozbyć się trądziku oraz blizn potrądzikowych. Tonik z kwasami AHA to szybka rewitalizacja skóry.
Te kwasy są jednymi z najpopularniejszych w kosmetyce – oprócz toników istnieje spory wybór kremów czy serum z kwasami AHA. warto wiedzieć, że te kwasy mogą mieć różnorodne działanie: wszystko zależy od stężenia, dlatego dobieraj je z rozwagą i starannie.
Do kwasów AHA zalicza się też doskonały w pielęgnacji skóry kwas glikolowy. Pozyskuje się go z trzciny cukrowej, ananasa albo buraków cukrowych. Jest bardzo dobrym składnikiem pielęgnującym, ponieważ świetnie rozpuszcza się w wodzie i okazuje się bardzo potrzebny w terapii przebarwień skóry wszelkiego rodzaju zabiegach przeciwtrądzikowych. Będzie też ukojeniem dla suchej skóry: zwiększa nawilżenie, a także mieszanej i tłustej: zmniejsza pory, reguluje wydzielanie sebum, oraz starzejącej się, ponieważ nasila produkcję elastyny i kolagenu – dwóch podporowych białek strukturalnych, niezbędnych w zachowaniu młodej skóry.
3. Kwasy PHA (polihydroksykwasy) – do tej grupy należą kwasy: laktobionowy i glukonolakton. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze stosowaniem kwasów w pielęgnacji wiedz, ze ten ostatni jest jednym z najbezpieczniejszych z kwasów: jego cząstki mają dość duży rozmiar, dlatego powoli wnikają w skórę i dają łagodniejszy efekt złuszczenia.
Kwasy z grupy PHA będą też dobrym wyborem, gdy masz cerę wrażliwą a bariera twojej skóry jest osłabiona. Ten kwas nadaje się też do pielęgnacji cery naczynkowej.
Stosowanie kwasów w domu – jak to robić?
Najlepszą, najmniej inwazyjną, a jednak skuteczną i bezpieczną formą stosowania kwasów na skórę jest tonik. To dlatego obecnie panuje taka moda na toniki kwasowe: są one doskonałą formą pielęgnacji, a stosowane systematycznie przynoszą doskonałe efekty!
Pamiętaj jednak o tym, ze domu można używać wielu kwasów w określonych stężeniach (np glikolowy w stężeniu do maksymalnie 20%). Zawsze sprawdzaj te reguły i zasady przed zastosowaniem każdego kwasu. W wyższych stężeniach należy aplikować kwas pod okiem przeszkolonej osoby i na odpowiednim sprzęcie.
Kolejna cenna wskazówka: kwasy położone na skórę mogą delikatnie szczypać, ale jeśli pieczenie skóry utrzymuje się dłużej niż 20 minut, kwas należy odstawić.
Dodaj komentarz