Atopowe zapalnie skóry (AZS) – odpowiednia pielęgnacja

Czy wiesz, że na atopowe zapalenie skóry cierpi jedna na pięć osób? Bez wątpienia pielęgnacja chorej skóry i normalne funkcjonowanie są bardzo trudne. Jeżeli i ty cierpisz na tę przypadłość, powinnaś wiedzieć, jak poradzić sobie z AZS.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry powstała na podłożu nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. W jej trakcie następują ciągłe stany poprawy i pogarszania się kondycji skóry. Niestety nie ma możliwości całkowitego wyleczenia choroby, bo przyczyny jej powstania nie są do końca znane.

Pierwsze objawy AZS pojawiają się w dzieciństwie. Są to świąd, pęcherzyki, grudki i suchość skóry. Głównymi czynnikami prowadzącym do powstania atopowego zapalenia skóry są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli oboje rodzice chorowali na AZS, to ryzyko związane z tym, że zachoruje ich dziecko wynosi aż 70%. Do innych przyczyn wpływających na wzrost zachorowań na atopowe zapalenie skóry należą: alergeny, klimat, zanieczyszczenie środowiska, stres, hormony.

Jak dbać o skórę z AZS?

Skóra z AZS jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa. W trakcie choroby odczuwa się świąd, uciążliwy wtedy, gdy skóra nie jest prawidłowo nawilżona. Z tego powodu podstawową pielęgnacją skóry jest nawilżanie i natłuszczanie emolientami, czyli kosmetykami, które wzmacniają barierę hydrolipidową i zapobiegają uszkodzeniom naskórka. Emolienty chronią również skórę przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi.

Jak powinna wyglądać kąpiel lub prysznic u osób z AZS? Woda nie może być gorąca, a kosmetyki muszą zawierać emolietny. Skóry nie należy wycierać ręcznikiem, by jej nie podrażnić i nie usunąć warstwy utworzonej z natłuszczających produktów. W wilgotną skórę należy wmasować balsam lub krem. Aplikację można powtarzać w ciągu dnia i w zależności od potrzeb skóry.

Co wywołuje AZS?

Atopowe zapalenie skóry wywołują następujące czynniki:

  • kosmetyki z barwnikami, konserwantami i środkami zapachowymi,
  • zwykłe mydło, szampon lub żel pod prysznic,
  • produkty zawierające substancje drażniące,
  • składniki, które wywołują alergie,
  • chlorowana woda w basenie,
  • a nawet wełniane ubrania, grube koce, zasłony, dywany i pościel, która nie jest przeznaczona dla alergików.

Dieta przy AZS

Najważniejsze jest wykluczenie z diety wszystkich alergenów. Na nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry wpływ mogą mieć również: przetworzona żywność, słodycze, używki, produkty zawierające lub uwalniające histaminę (sery, wędliny, niektóre ryby, kapusta, szpinak, białka jaj, banany, pomidory, truskawki). Podczas leczenia AZS ważne jest utrzymanie naturalnej flory bakteryjnej organizmu. W tej roli dobrze sprawdzą się probiotyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *