Antyperspirant i dezodorant – jak działa i jakie znasz jego rodzaje?

Używamy ich na co dzień, pomagają zachować świeżość i kontrolują działanie gruczołów potowych. Chodzi oczywiście o antyperspiranty i dezodoranty. Sprawdźmy więc, jak działają i jakie rodzaje tych kosmetyków dostępne są na rynku kosmetycznym.

Na czym polega działanie antyperspirantu?

Antyperspirant działa bezpośrednio na przyczynę nieprzyjemnego zapachu, czyli hamuje produkcję potu. Jest to możliwe dzięki zawartości związków glinu i cyrkonu, które w wyniku działania pH skóry blokują ujścia gruczołów potowych i tymczasowo ograniczają wydzielanie potu.

W połączeniu z wilgocią występującą na skórze i pod wpływem temperatury antyperspirant zmienia się w żel, który zwęża ujścia gruczołów potowych. Takie produkty nie przyczyniają się do zatkania gruczołów potowych, lecz na jakiś czas ograniczają wydostawanie się potu na zewnątrz, co zmniejsza problem nadmiernej potliwości.

W składzie antyperspirantów również często występuje talk kosmetyczny, który pochłania pot i zapewnia uczucie suchości na skórze. Innymi składnikami są sól glinu i ałun potasowy. W antyperspirantach występują także silikony chroniące przed wyparowaniem soli, które mogłyby powodować powstawanie plam na skórze i ubraniach.

Czym jest dezodorant?

Dezodorant zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu, który jest wyczuwalny na powierzchni skóry. Produkt maskuje nieprzyjemny zapach za pomocą neutralizujących kompozycji aromatycznych. Ich działanie jest słabsze od antyperspirantów. Kiedy użyć dezodorantu, a kiedy antyperspirantu? Alergicy powinni unikać tych pierwszych ze względu na środki zapachowe i alkohol, które mogą podrażniać. Antyperspirantu zaś nie powinny używać osoby z chorobami skóry zlokalizowanymi w okolicy pach. Nie należy aplikować tych produktów przed wyjściem na plażę lub solarium, bo kontakt ze słońcem może doprowadzić do przebarwień.

Rodzaje antyperspirantów

Na rynku kosmetycznym jest wiele rodzajów antyperspirantów. Zalicza się do nich między innymi:

  • w sztyfcie – są delikatne dla skóry i łatwe w zastosowaniu;
  • w aerozolu – zawierają alkohol, chłodzą i dezynfekują skórę, mogą podrażniać naskórek;
  • w kremie – polecane do skóry wrażliwej;
  • w kulce – długo wysycha na skórze, jest jednak łatwy w stosowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *