Wrażliwa cera jest trudna do pielęgnacji. Warunki atmosferyczne, stres, kosmetyki, jedzenie… Wszystkie te czynniki mogą wywoływać lub wzmagać uwrażliwienie skóry. Jeżeli chcesz we właściwy zadbać o swoją wrażliwą skórę, to sprawdź, w jaki sposób to zrobić najlepiej i najskuteczniej.
Po czym rozpoznać skórę wrażliwą?
Skórę wrażliwą rozpoznasz po:
- białych śladach powstałych na skutek nacisku palca lub przesuwania nim po skórze,
- zaczerwienieniu, które jest wynikiem rozszerzania się naczyń krwionośnych – ślad zniknie po kilku sekundach,
- jeśli skóra się zaczerwieni, to oznacza, że naczynka krwionośne działają nieprawidłowo – zamiast się rozszerzać, one się zwężają.
1. Ochrona skóry wrażliwej
Skóra wrażliwa źle reaguje na wodę, wiatr, nowe kosmetyki, jedzenie. Często jest przesuszona, napięta, zaczerwieniona. Skórę wrażliwą można odziedziczyć i najczęściej dotyczy to osób o jasnej karnacji i jasnych oczach. Jeżeli i ty masz cerę wrażliwą, to powinnaś ją chronić przed podrażnieniami, promieniami słonecznymi, ujemnymi temperaturami i niektórymi składnikami kosmetyków. Do mycia używaj delikatnego mydła, produktów dla alergików i preparatów bez zawartości detergentów.
2. Nawilżanie skóry wrażliwej
Na odwodnionej skórze szybciej pojawiają się zmarszczki, cera nie wytwarza lipidów potrzebnych do natłuszczenia, a naturalna bariera ochronna jest uszkodzona. Sucha skóra łuszczy się, jest szorstka, mało elastyczna. Osoby z suchą skórą powinny stosować dobry nawilżający krem i krem pod oczy. Powinny także spożywać około 2 litrów wody oraz stosować nawilżającą suplementację i maski do cery.
3. Wzmacnianie skóry wrażliwej
Pod wpływem czynników zewnętrznych naczynia krwionośne w skórze wrażliwej gwałtownie się kurczą lub rozkurczają. W przyszłości mogą pojawić się czerwone pajączki lub trądzik różowaty. Można temu zaradzić, przyjmując witaminę C, używając kosmetyków z rutyną i kasztanowcem lub skorzystać z zabiegu jonoforezy, który wzmocni ścianki naczyń krwionośnych.
Czy wiesz, że…
…skóra mężczyzny jest o około 16% grubsza niż u kobiet? Innymi cechami odróżniającymi te dwa rodzaje cer są: większa ilość kolagenu i wydzielanego sebum, wolniejsze starzenie się. Dopiero po 40 roku życia skóra traci elastyczność i pokrywa się zmarszczkami. U kobiet jest ich mniej, ale są bardziej widoczne i głębsze. Skóra panów natomiast jest bardziej podatna na uszkodzenia powstałe w wyniku golenia.
Dodaj komentarz