Jak zadbać o spierzchnięte usta?

Usta są bardzo delikatną częścią twarzy, podatną na podrażnienia i działanie różnych czynników zewnętrznych. Bardzo często pod wpływem zimna lub porywistego wiatru przesuszają się i pojawiają się na nich ranki. Na szczęście są proste sposoby, dzięki którym łatwiej będzie ci zadbać o usta.

Czemu usta są tak wrażliwe?

Uwrażliwienie ust na działanie różnych czynników zewnętrznych wynika z ich budowy. Skóra na wargach jest bardzo cienka, pozbawiona włosów i gruczołów potowych, a ilość gruczołów łojowych na jej powierzchni jest bardzo mała. Co więcej naskórek na wargach może być podrażniany przez czynniki atmosferyczne, pożywienie, kosmetyki, niewłaściwą pielęgnację, choroby i alergie.

Spierzchnięte usta – przyczyny

Przyczynami spierzchniętych ust są następujące czynniki:

  • niedobory witamin i minerałów,
  • odwodnienie organizmu,
  • zaburzenia w gospodarce hormonalnej,
  • wiatr, słońce, niskie temperatury,
  • składniki kosmetyków, w tym alkohol.

Jak dbać o spierzchnięte usta?

1. Peeling ust

Należy wykonać przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu usuniesz martwe komórki skóry, wygładzisz wargi i przygotujesz usta do dalszej pielęgnacji. Najlepszym kosmetykiem będzie przygotowany przez ciebie peeling cukrowy. Produkt delikatnie wetrzyj w wargi i masuj przez krótką chwilę. Kiedy już zrobisz peeling, to resztki cukru spłucz letnią wodą.

2. Maski regenerujące

Zawierają nawilżające i łagodzące składniki, takie jak: awokado, aloes, kwas hialuronowy, miód. Maski dostępne są w specjalnych formach, płachtach (tak jak maski na twarz). Nakłada się je na kilka minut, a po zdjęciu resztek odżywczego serum wsmarowuje się w skórę. Po zabiegu usta są gładkie, nawilżone i wygładzone.

3. Masaż ust

Masaż daje podobne korzyści do peelingu, jednak dodatkowo poprawia krążenie i może nieco powiększać wargi. Do tego zabiegu najlepiej wykorzystać miękką szczoteczkę do zębów, na którą możesz nałożyć ulubiony kosmetyk nawilżający lub peeling cukrowy. Pamiętaj, że masaż można wykonać tylko wtedy, gdy na ustach nie występuje żadna opryszczka lub pęknięcia naskórka.

Spierzchnięte usta – zapobieganie

Aby zapobiegać pierzchnięciu ust, zaleca się następujące kroki:

  • smarowanie balsamem lub pomadką ochronną;
  • dieta bogata w witaminy A, B i E;
  • wypijanie około litra niegazowanej wody w ciągu dnia;
  • spożywanie ziołowych herbat i zielonej herbaty.

Należy unikać natomiast: przygryzania ust, oblizywania ust w niskich temperaturach i w suchym powietrzu, palenia papierosów i odrywania suchych skórek z powierzchni warg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *