Czy wiesz, że na atopowe zapalenie skóry cierpi jedna na pięć osób? Bez wątpienia pielęgnacja chorej skóry i normalne funkcjonowanie są bardzo trudne. Jeżeli i ty cierpisz na tę przypadłość, powinnaś wiedzieć, jak poradzić sobie z AZS.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry powstała na podłożu nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. W jej trakcie następują ciągłe stany poprawy i pogarszania się kondycji skóry. Niestety nie ma możliwości całkowitego wyleczenia choroby, bo przyczyny jej powstania nie są do końca znane.
Pierwsze objawy AZS pojawiają się w dzieciństwie. Są to świąd, pęcherzyki, grudki i suchość skóry. Głównymi czynnikami prowadzącym do powstania atopowego zapalenia skóry są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli oboje rodzice chorowali na AZS, to ryzyko związane z tym, że zachoruje ich dziecko wynosi aż 70%. Do innych przyczyn wpływających na wzrost zachorowań na atopowe zapalenie skóry należą: alergeny, klimat, zanieczyszczenie środowiska, stres, hormony.
Jak dbać o skórę z AZS?
Skóra z AZS jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa. W trakcie choroby odczuwa się świąd, uciążliwy wtedy, gdy skóra nie jest prawidłowo nawilżona. Z tego powodu podstawową pielęgnacją skóry jest nawilżanie i natłuszczanie emolientami, czyli kosmetykami, które wzmacniają barierę hydrolipidową i zapobiegają uszkodzeniom naskórka. Emolienty chronią również skórę przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi.
Jak powinna wyglądać kąpiel lub prysznic u osób z AZS? Woda nie może być gorąca, a kosmetyki muszą zawierać emolietny. Skóry nie należy wycierać ręcznikiem, by jej nie podrażnić i nie usunąć warstwy utworzonej z natłuszczających produktów. W wilgotną skórę należy wmasować balsam lub krem. Aplikację można powtarzać w ciągu dnia i w zależności od potrzeb skóry.
Co wywołuje AZS?
Atopowe zapalenie skóry wywołują następujące czynniki:
- kosmetyki z barwnikami, konserwantami i środkami zapachowymi,
- zwykłe mydło, szampon lub żel pod prysznic,
- produkty zawierające substancje drażniące,
- składniki, które wywołują alergie,
- chlorowana woda w basenie,
- a nawet wełniane ubrania, grube koce, zasłony, dywany i pościel, która nie jest przeznaczona dla alergików.
Dieta przy AZS
Najważniejsze jest wykluczenie z diety wszystkich alergenów. Na nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry wpływ mogą mieć również: przetworzona żywność, słodycze, używki, produkty zawierające lub uwalniające histaminę (sery, wędliny, niektóre ryby, kapusta, szpinak, białka jaj, banany, pomidory, truskawki). Podczas leczenia AZS ważne jest utrzymanie naturalnej flory bakteryjnej organizmu. W tej roli dobrze sprawdzą się probiotyki.
Dodaj komentarz