Odkryłaś właśnie, że witamina C nie tylko wzmacnia odporność, ale też odmładza, rozjaśnia i rozświetla skórę? Świetnie! Czas na znalezienie idealnego kosmetyku, który ją zawiera. Gdzie szukać dobrej witaminy C i na jakie produkty zwracać uwagę? Przeczytaj wpis i naucz się odnajdować w gąszczu kremów, serum i masek z witaminą C.
Witamina C, czyli kwas L-askorbinowy, to składnik bardzo ważny dla utrzymania prawidłowej kondycji naszej skóry. Niestety… nasz organizm nie potrafi syntetyzować witaminy C, dlatego musimy dostarczać ją z zewnątrz np. w produktach kosmetycznych.
Właściwości witaminy C
Warto sięgać po kosmetyki z witaminą C. Nie tylko dlatego, że są modne, ale przede wszystkim z uwagi na właściwości kwasu askorbinowego. Ta niepozorna i niedoceniana witamina:
- pobudza syntezę kolagenu, więc poprawia elastyczność;
- ma silne działanie antyoksydacyjne, czyli zwalcza wolne rodniki;
- działa anti-age, naturalnie spowalniając starzenie się;
- chroni przed słońcem, a konkretnie przed promieniowaniem UV;
- uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega pękaniu naczynek;
- zmniejsza przebarwienia, rozjaśniając i rozświetlając skórę.
Pamiętajmy jednak, że nie każda witamina C działa tak samo i pierwszy lepszy krem z jej dodatkiem może nie przynieść oczekiwanych efektów.
Kosmetyki z witaminą C
Jakie kosmetyki z witaminą C warto wziąć pod uwagę? Wachlarz możliwości jest naprawdę duży – kremy, serum, maski, ampułki, mgiełki i produkty do demakijażu, które też wzbogaca się o składniki odżywcze.
Nadal jednak prym wiedzie serum do twarzy z witaminą C. Jest najlepsze, ponieważ ma najbardziej skoncentrowany skład i zawiera najwięcej cennego kwasu askorbinowego. Do tego lekka formuła ułatwia wchłanianie się kosmetyku i zapewnia jego lepszą wydajność.
Rodzaje witaminy C w kosmetyce
Naturalna witamina C, czyli kwas L-askorbinowy, jest niestabilna. Łatwo się rozpada i nie jest w stanie dotrzeć do głębokich warstw skóry bez pomocy dodatkowych składników np. kwasów tłuszczowych.
Jest kilka form witaminy C, które chętnie stosowane są w kosmetyce, ponieważ wykazują większą stabilność.
- Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate)
- Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside)
- Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate)
- Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate)
- Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate)
- Etylowany kwas askorbinowy (INCI: Ethyl Ascorbic Acid)
Którą witaminę C warto wybrać? Co w składzie powinien zawierać dobrej jakości kosmetyk z witaminą C? To kluczowe pytanie, które trzeba zadać sobie przed wizytą w drogerii – bo to, że wybierzemy serum z witaminą C, nie znaczy, że będzie to dobre serum.
Jaka witamina C jest najlepsza?
Zdecydowanie najbardziej stabilna, o najlepszym działaniu, nowoczesna i skuteczna jest ostatnia z wymienionych form, czyli etylowany kwas askorbinowy. Zachowuje 100% właściwości witaminy C, ale łatwo rozpuszcza się w wodzie i łatwiej wchłania się w głębsze warstwy skóry.
Jeśli jednak nie znajdziemy kosmetyku z etylowanym kwasem askorbinowym, sprawdzi się też czysta witamina C (kwas L-askorbinowy) – jeśli jednak serum z witaminą C bazuje na tej naturalnej, podstawowej formie, musi zawierać jakieś oleje, bo to właśnie kwasy tłuszczowe pomagają w transporcie tego składnika do wnętrza skóry.
Witamina C – inne źródła
Czego jeszcze szukać w kosmetykach, jeśli chcemy dostarczyć skórze witaminy C? Oczywiście ekstraktów roślinnych!
Naturalne źródła witaminy C to m.in. rokitnik (Hippophae Rhamnoides), owoce dzikiej róży (Rosa Canina Fruit), acerola (Malpighia Punicifolia lub Malpighia Glabra) i czarna porzeczka (Ribes Nigrum) – ich też warto szukać w serum do twarzy czy kremie na noc, bo dostarczą duże ilości cennej witaminy C w naturalnej postaci.
Dodaj komentarz