Retinoidy i ich właściwości
Retinoidy w pielęgnacji skóry to ostatnimi czasy bardzo popularny wątek, zwłaszcza wśród urodomaniaków. To grupa związków, które są chemicznie spokrewnione z witaminą A. Stosuje się je w zwalczaniu różnych problemów skórnych, w tym trądziku, przedwczesnych zmarszczek czy przebarwień. Retinoidy dzielą się na kilka grup. Do jednej z nich należy retinol i retinal, które są najpopularniejszymi retinoidami w pielęgnacji cery. Są powszechnie stosowane jako kuracja przeciwstarzeniowa, ponieważ mogą pomóc zmniejszyć widoczność zmarszczek i drobnych linii mimicznych, poprawić napięcie skóry czy pozbyć się przebarwień.
Jak retinoidy działają na skórę?
Retinoidy pobudzają pracę komórek skóry i zapobiegają gromadzeniu się martwego naskórka, który może być jedną z przyczyn trądziku. Mają również właściwości przeciwstarzeniowe i mogą pomóc zmniejszyć widoczność zmarszczek poprzez stymulację produkcji kolagenu – białka, które odpowiedzialne jest za elastyczność skóry. Retinoidy sprzyjają równomiernemu rozłożeniu melaniny w skórze, co pomaga w walce z różnego rodzaju przebarwieniami. Ograniczają również odparowywanie wody z naskórka (TEWL) oraz aktywują produkcję kwasu hialuronowego, który wpływa na prawidłowy poziom nawodnienia skóry, stąd ich zastosowanie w pielęgnacji skóry odwodnionej, suchej i wrażliwej.
Włączenie retinoidów do codziennej pielęgnacji skóry twarzy polecane jest przede wszystkim osobom, które borykają się z trądzikiem, przebarwieniami spowodowanymi promieniowaniem słonecznym, nierównym kolorytem skóry, przedwczesnymi zmarszczkami i utratą napięcia skóry. Retinoidy są dostępne w różnych formach, takich jak kremy, żele i serum, i można je znaleźć zarówno w preparatach dostępnych bez recepty, jak i na receptę.
Retinol a retinal – czym się różnią?
Retinoidy dzielą się między innymi na retinol i retinal. Zarówno retinol i retinal to formy witaminy A, które są niezywkle ważne dla utrzymania zdrowego skóry oraz jej prawidłowego funkcjonowania.
Retinal jest aldehydową formą witaminy A. Substancja ta działa łagodniej niż retinol, dlatego stosuje się ją głównie w kuracjach przeciwtrądzikowych. Antybakteryjne właściwości retinalu pomagają pozbyć się różnego rodzaju niedoskonałości, wygładzić i rozjaśnić skórę.
Retinol jest alkoholową formą witaminy A. Stosowany jest przede wszystkim w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Działa mocniej niż retinal: spłyca delikatne zmarszczki, wyrównuje koloryt skóry oraz poprawia jej napięcie.
Zanim zaczniesz stosować retinoidy…
Przed wprowadzeniem retinoidów do swojej pielęgnacji, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
- Zaleca się stopniowe wprowadzanie retinoidów, aby powoli przyzwyczajać skórę do nowej substancji i nie spowodować podrażnień zbyt wysokim stężeniem retinolu czy retinalu. Warto zacząć od retinalu o niskim stężeniu, a po kilku tygodniach przejść do jego silniejszej formy, by docelowo sięgnąć po retinol (jeśli jest taka potrzeba).
- Ważne jest, aby w trakcie używania kosmetyków z retinoidami regularnie stosować filtry przeciwsłoneczne w ciągu dnia, ponieważ retinoidy mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Światło słoneczne może znacznie zmniejszyć skuteczność działania retinoidów, dlatego zaleca się stosowanie ich na noc i unikanie zbyt długiej ekspozycji na słońce.
- Najlepiej stosować produkty zawierające retinoidy 2 lub trzy 3 w tygodniu, co pozwoli skórze twarzy przystosować się do działania składników aktywnych.
- Kobiety w ciąży powinny unikać kosmetyków zawierających retinol i retinal, ponieważ substancje te mogą być niebezpieczne dla dziecka.