Sól fizjologiczna znajduje się w wielu domach, ale częściej w apteczce niż w kosmetyczce. Mało kto wie, że sól fizjologiczna sprawdzi się w pielęgnacji – zarówno domowej, jak i profesjonalnej. Jakie zastosowanie kosmetyczne ma sól fizjologiczna? Czy codzienne oczyszczanie skóry i profesjonalne zabiegi kosmetyczne w jej wykonaniu są możliwe? Czy sól fizjologiczna może być stosowana na podrażnienia oczu i skóry oraz jako składnik domowych kosmetyków? Jak działa maseczka z soli fizjologicznej i sody oczyszczonej? Oto przepis.
Sól fizjologiczna – zastosowanie kosmetyczne
Sól fizjologiczna i codzienne oczyszczanie skóry
Sól fizjologiczna nie podrażnia ani nie uczula, dlatego może być stosowana do codziennego oczyszczania skóry jako substytut wody z kranu, która zmienia odczyn pH skóry. Niektóre panie używają jej do demakijażu zamiast płynu micelarnego. Sól fizjologiczna w tej roli sprawdzi się jedynie w przypadku delikatnego makijażu, ponieważ w przeciwieństwie do płynu nie zawiera miceli ani innych substancji o właściwościach oczyszczających. Z tego powodu nie będzie w stanie skutecznie usunąć makijażu wodoodpornego lub kryjącego.
Używamy jej tak samo jak kosmetyków do mycia twarzy: nasączamy nią wacik i przecieramy skórę, dopóki nie będzie całkowicie czysta.
Sól fizjologiczna na podrażnienia oczu i skóry
Sól fizjologiczna łagodzi wszelkie podrażnienia, dlatego sprawdzi się w przypadku zaczerwienionych oczu, na przykład po całym dniu spędzonym przed komputerem. W tym celu należy je przemywać wacikami nasączonymi solą fizjologiczną lub zrobić sobie z nich kompres; wilgotne waciki pozostawione na zamkniętych powiekach na kilka, kilkanaście minut złagodzą podrażnienia, pieczenie i uczucie piasku pod powiekami.
Dermatolodzy często polecają sól fizjologiczną przy wyprysku alergicznym, który objawia się silnym swędzeniem. W takiej sytuacji przemywanie jej gazikami nasączonymi solą fizjologiczną może pomóc złagodzić dyskomfort i zmniejszyć swędzenie.
Sól fizjologiczna jako składnik domowych kosmetyków
Sól fizjologiczna może stanowić bazę dla niektórych kosmetyków domowej roboty. Ponieważ płyn ten jest obojętny dla skóry, można go łączyć z wyciągami roślinnymi o konkretnym działaniu pielęgnacyjnym i uzyskać tonik dopasowany do potrzeb skóry. Przykładowo sól fizjologiczna połączona z wyciągiem z nagietka lub z wyciągiem z rumianku da tonik łagodzący zmiany skórne i podrażnienia.
Sól fizjologiczna i profesjonalne zabiegi kosmetyczne
Sól fizjologiczna to istotny element niektórych zabiegów kosmetycznych, na przykład oksybrazji, czyli peelingu wodno-tlenowego. Zabieg intensywnie, ale bezboleśnie złuszcza naskórek, a przy tym nie wywołuje podrażnień ani nie powoduje innych skutków ubocznych.
To właśnie dzięki soli fizjologicznej oksybrazja jest tak skuteczna i delikatna. Zabieg polega na wtłoczeniu pod skórę tlenu, który usuwa obumarłe komórki naskórka. Jednocześnie rozpylana jest delikatna mgiełka z soli fizjologicznej, która nie tylko daje przyjemne uczucie chłodu, lecz także zapobiega podrażnieniom. Z tego powodu oksybrazja może być stosowana w przypadku wrażliwej cery, która nie toleruje żadnych innych peelingów.
Ponadto sól fizjologiczna sprawdzi się jako płynny składnik masek, zwłaszcza maseczki z soli fizjologicznej i sody oczyszczonej. Jest przeznaczona do cery tłustej i trądzikowej oraz można ją nakładać maksymalnie raz w tygodniu.
Maseczka z soli fizjologicznej i sody oczyszczonej – przepis
Maseczka z soli fizjologicznej i sody oczyszczonej jest bardzo łatwa w przygotowaniu: wystarczy zmieszać ampułkę soli z łyżką sody oczyszczonej w taki sposób, aby powstał specyfik o konsystencji papki. Gotową maskę nakładamy na skórę na dziesięć, piętnaście minut. Maseczka z soli fizjologicznej i sody oczyszczonej oczyszcza, wysusza i łagodzi zmiany skórne. Należy zmywać ją bardzo delikatnie, ponieważ soda może silnie podrażnić skórę.
Dodaj komentarz