Odpowiednio dobrany olejek do włosów działa jak opatrunek. Regeneruje, wzmacnia i upiększa włosy, a także ochrania je przed uszkodzeniami. Jeśli chcemy mieć nieziemsko piękne włosy, zacznijmy je olejować. Wiesz, jak to zrobić?
Określ typ swoich włosów
1. Zanim zaczniemy olejowanie włosów, powinniśmy określić ich rodzaj, czyli porowatość. Tylko odpowiednie dopasowanie olejku do porowatości (kondycji) włosów może przynieść oczekiwane efekty. Uogólniając, mówi się o trzech rodzajach włosów:
- włosy niskoporowate – grube, proste, bez objętości,
- włosy średnioporowate – osłabione, suche, matowe,
- włosy wysokoporowate – zniszczone, łamliwe, rozdwojone.
2. Najłatwiej określić typ włosów, wykonują test na porowatość włosów – dostępny np. na stronie olejków Nanoil. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących wyglądu naszych włosów oraz sposobu, w jaki o nie dbamy. Wypełnienie testu zajmuje tylko 1-2 minuty, a dostajemy jasną podpowiedź do pytania, jaką porowatość mają nasze włosy.
3. Inną metodą określania porowatości włosów jest badanie trichoskopowe podczas wizyty u trychologa. Trichoskopia pozwala przeprowadzić nieinwazyjne badanie skóry głowy oraz włosów, które oglądamy w 20-krotnym, a nawet 70-krotnym powiększeniu.
4. Bardzo popularne jest również badanie porowatości włosów domowymi metodami, np. wrzucając włos do szklanki z wodą. Im niższa porowatość, tym bardziej zwarta budowa i gorsza absorpcja wody z zewnątrz. Wrzuć włos do szklanki z czystą wodą i obserwuj, jak się zachowuje:
– jeśli bardzo długo pływa na powierzchni, jest niskoporowaty,
– jeśli powoli opada na dno, jest średnioporowaty,
– jeśli natychmiastowo opada na dno, jest wysokoporowaty.
Uwaga! Określanie porowatości włosów w szklance wody jest najmniej pewną metodą. Jej wyniki może zaburzać napięcie powierzchniowe wody, użyte na włosy kosmetyki oraz fakt, że włos może mieć różną porowatość u góry i na końcówce.
Wybierz odpowiedni olejek do włosów
1. Masz włosy niskoporowate? Wybierz olejki z przewagą kwasów tłuszczowych nasyconych, czyli tzw. nieschnące, wnikające. Mają maleńkie cząsteczki, więc idealnie pasują włosom o zwartej budowie i niskiej porowatości. Dobre olejki do włosów niskoporowatych to np.:
- olej kokosowy,
- olej babassu,
- masło shea,
- masło cupuacu.
2. Twoje włosy są średnioporowate? Sięgnij po olejki z dużą ilością kwasów tłuszczowych jednonienasyconych (omega-7 i omega-9), czyli tzw. oleje półschnące, półwnikające. Najlepsze olejki do włosów średnioporowatych to np.:
- olej jojoba,
- olej makadamia,
- olej marula,
- olej słonecznikowy.
3. Masz włosy o wysokiej porowatości? Zawsze miej pod ręką olejki o przewadze kwasów tłuszczowych wielonienasyconych (omega-3 oraz omega-6), czyli tzw. oleje schnące, niewnikające. Ich dość duże cząstki świetnie dopasowują się do osłabionej struktury włosów. Idealne olejki do włosów wysokoporowatych to np.:
- olej arganowy,
- olej migdałowy,
- olej wiesiołkowy,
- olej z awokado.
4. Jeśli szukasz profesjonalnego rozwiązania i nie chcesz samodzielnie przygotowywać mieszanek naturalnych olejków, przetestuj olejki Nanoil. To pierwsze na rynku olejki dopasowane do porowatości włosów. Zawierają kompozycję najlepszych naturalnych olejków, w odpowiednich proporcjach, wzbogacone o witaminy i składniki niezbędne włosom. Olejki Nanoil dostępne są w trzech wersjach do włosów: nisko-, średnio- i wysokoporowatych.
Dopasuj metodę olejowania włosów
1. Działanie olejków zależy także od tego, jaką metodę olejowania wybierzemy. Zupełnie inaczej działają olejki nakładane na suche i na mokre włosy, dlatego dwie najpopularniejsze metody to:
– olejowanie na sucho, czyli aplikowanie oleju na suche włosy,
– olejowanie na mokro, czyli nakładanie olejku na wilgotne pasma.
2. Zupełnie inne efekty daje też nakładanie olejków o różnej temperaturze. Im cieplejszy olejek, tym lepiej wchłania się we włosy. Można też zastosować saunę na włosy, która sprawi, że olejek zadziała dużo intensywniej i dogłębniej. Z uwagi na wykorzystanie temperatury wyróżniamy:
– olejowanie na gorąco tj. ciepłym olejem,
– olejowanie połączone z sauną na włosy.
3. Olejować można nie tylko włosy, ale również skalp. Skóra głowy także wymaga odżywienia, jakie zapewniają oleje, dzięki którym cebulki włosów wzmacniają się i są pełne witalności. Wszystkie powyższe metody z powodzeniem można łączyć i nakładać na różne partie: tylko na skórę głowy, na skalp i całe włosy, na same włosy albo wyłącznie na końcówki.
Dodaj komentarz