Skrót INCI pochodzi od nazwy International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, co można rozumieć jako międzynarodową nomenklaturę składników kosmetycznych. Jest to ujednolicony system oznaczania składów produktów kosmetycznych obowiązujący w wielu krajach (między innymi w państwach Unii Europejskiej, w USA, w Japonii i w Chinach). System INCI opisuje blisko 2 tysięcy substancji stosowanych w pielęgnacji. Nazwy składników chemicznych podawane są w języku angielskim, a określenia składników pochodzenia roślinnego i zwierzęcego w języku łacińskim, co ułatwia ich powszechne zrozumienie. Wszystkie składowe kosmetyku muszą zostać uwzględnione na jego opakowaniu lub dołączonej ulotce. Ich kolejność nie jest przypadkowa – na szczycie listy znajdują się te substancje, które występują w najwyższym stężeniu. Jak czytać skład kosmetyków? Poznaj lepiej system INCI.
Jak czytać skład kosmetyków (ingredients)?
Jeżeli chcesz, aby kosmetyk działał na konkretny problem, sprawdź, czy interesujący Cię składnik znajduje się w produkcie (1) i zajmuje wysoką pozycję na liście (2). Wybieraj kosmetyki opisane jako niekomedogenne, ponieważ nie zatykają porów, dzięki czemu pozwalają skórze oddychać.
Ponadto analiza składu kosmetyku pomoże Ci uświadomić sobie ewentualne alergeny. Ilekroć produkt wywoła u Ciebie podrażnienie, zapisz sobie jego skład, aby w przyszłości ustalić przyczynę.
Podstawowy skład kosmetyków
Na szczycie listy INCI każdego produktu najczęściej znajduje się woda, w której miesza się i rozpuszcza pozostałe substancje. Wysoko plasuje się substancja oleista odpowiedzialna za gęstość kosmetyku. Ponadto większość produktów posiada środki konserwujące. Ich liczba zależy od stopnia narażenia opakowania na działanie zewnętrzne, na przykład otwarte wieczko zwiększa stężenie konserwantów w kosmetyku.
W składzie produktów kosmetycznych znajdują się także substancje lotne i pomocnicze. Mogą one pełnić różne funkcje, na przykład umożliwić kosmetykowi utrzymanie stanu, który zmienia się po spotkaniu z tlenem. Substancja lotna odparowuje i znika po aplikacji na skórę. Z kolei silikony ułatwiają rozprowadzenie kosmetyku, dlatego występują w produktach do makijażu i pielęgnacji włosów.
Dodaj komentarz