Dlaczego powstają pryszcze na plecach i jak się ich pozbyć

Trądzik lub pryszcze to bardzo częsty problem zarówno na twarzy, jak i na ciele! Jeśli się z nimi zmagasz, mamy 4 świetne rozwiązania, jak pozbyć się trądziku na ciele.

Zaczynamy od klasycznego pytania: co to jest trądzik?

Trądzik, pryszcze lub zaskórniki pojawiają się, gdy skóra tymczasowo zwiększa produkcję sebum, a jego nadmiar utknie w porach. Wtedy może wystąpić niewielki stan zapalny. Najczęściej występuje w okresie dojrzewania, ale może przydarzyć się każdemu i wszędzie. Często takie stany zapalne goją się samoistnie z naszą niewielką pomocą, ale jeśli masz NAPRAWDĘ ciężki trądzik, powinieneś udać się do dermatologa.
Gdzie na ciele może wystąpić trądzik?
Trądzik jest bardzo częstym problemem skórnym, który często pojawia się na twarzy, ale może również wystąpić na szyi, plecach, klatce piersiowej lub ramionach i barkach. Tak naprawdę pojawia się wszędzie tam, gdzie mamy pory skórne.

Czym leczyć trądzik na ciele?

Wiele produktów jest przystosowanych do usuwania zanieczyszczeń na twarzy, ale jeśli chodzi o trądzik na ciele, z jest już niestety gorzej. Ale co zrobić, jeśli chcemy pozbyć się trądziku na ciele?
Duża różnica między leczeniem trądziku na ciele i na twarzy polega na tym, że dostęp do niego może być utrudniony, na przykład z na plecach. Poza tym podstawowe zasady są bardzo podobne do tego, jak leczy się trądzik na twarzy:
regularnie i dokładnie myj plecy podczas kąpieli pod prysznicem, za pomocą żelu myjącego dobranego do cery tłustej i trądzikowej. Istnieje wiele specjalistycznych kosmetyków przeciwtrądzikowych, przeznaczonych do mycia ciała. Ale jeśli takich nie znajdziesz, możesz z powodzeniem wykorzystać swój żel do mycia twarzy. Tego typu kosmetyki zawierają nadtlenek benzoilu, który zmniejsza ilość bakterii. Częstym składnikiem jest też Populus Tremuloides Bark Extract (wyciąg z topoli) – naturalne źródło salicylanów, o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, oraz Zinc Coceth Sulfate (siarczan cynku) – łagodny wielofunkcyjny surfaktant, utrzymuje naturalne pH, działa bakteriostatycznie

Możesz też przetestować kwasy, takie jak kwas glikolowy o stężeniu 7%. Aby wyleczyć krostki na plecach, oprócz zelu do mycia mozesz też stosować na na skórę… tonik do twarzy z kwasami! To właśnie kwas glikolowy świetnie złuszcza skórę i wizualnie poprawia strukturę skóry. Pomoże otworzyć pory i jest bezlitosny dla bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.
Istnieją też specjalne plastry na trądzik, które przyklejasz na zmienione miejsca, dopóki krostka nie zniknie. Plastry pomagają zmniejszyć ilość bakterii i sebum.

Dobrą sztuczką jest częste szorowanie pleców specjalnymi rękawicami do szorowania – w ten sposób złuszczysz naskórek, którego nadmiar też może czopować ujścia gruczołów łojowych.
Pamiętaj, że trądzik można leczyć w salonie, ale także w domu. Jeśli regularnie ćwiczysz, jesz zdrowo, myjesz skórę odpowiednimi preparatami i przestrzegasz właściwej rutyny pielęgnacyjnej, trądzik ustąpi. Nie ma na niego cudownego lekarstwa, ale systematyczność i cierpliwość jest najlepszym lekarstwem!