Wraz z nadejściem jesieni bardzo często pojawiają się problemy z włosami – puszą się, rozdwajają i wypadają. To efekt osłabienia i niedoboru składników odżywczych. Czy można zrobić coś, aby ograniczyć wypadanie włosów jesienią?
Jesienne problemy urodowe to nic nowego. Po intensywnym lecie nasza skóra i włosy mogą być przeciążone i zniszczone. Do tego dochodzą problemy typowe dla jesiennej aury: osłabienie organizmu, mniej składników odżywczych w diecie, mniej witaminy D ze słońca, spadek odporności.
Efektem są problemy z włosami, które nasilają się jesienią, takie jak: wypadanie włosów, ich elektryzowanie się i puszenie, rozdwajające się i łamliwe końcówki, a także zmatowienie włosów i ogólne pogorszenie się ich wyglądu.
Jak wzmocnić włosy jesienią?
To pytanie, które warto sobie zadać, gdy zauważymy, że kondycja naszych włosów jest coraz gorsza. Oto lista rzeczy, które możesz zrobić, żeby im pomóc.
1. Zadbaj o różnorodną, zdrową dietę i suplementację.
Większość problemów z włosami w okresie jesienno-zimowym bierze się z niedoborów składników odżywczych. Mamy coraz mniej świeżych warzyw, więc nasza dieta staje się uboższa. Starajmy się mimo wszystko nie wpadać w rutynę i sięgać po dostępne warzywa oraz owoce, a także dostarczać zdrowe tłuszcze omega z olejami, orzechami i nasionami. W ramach wsparcia możemy sięgnąć też po suplementy witamin – to również dobry sposób na wzmocnienie włosów jesienią.
2. Zadbaj o odżywienie i nawilżenie włosów z zewnątrz.
To, co dzieje się w naszym organizmie, przekłada się na to, jak wyglądają nasze włosy jesienią. Ale wspierać można je nie tylko od środka! W momencie, gdy mamy osłabione włosy z tendencją do puszenia się i rozdwajania, liczy się każda pomoc, również ta z zewnątrz. Sięgajmy więc po odżywki i maski do włosów, które pomogą na typowe jesienne problemy:
- dla włosów mocno zniszczonych dobre będą produkty z keratyną,
- dla tych przesuszonych sprawdzą się te z algami i kwasem hialuronowym,
- dla włosów, które się puszą, odpowiedni będzie jedwab oraz olejki,
- dla każdego innego typu można sięgnąć po uniwersalny olej arganowy.
3. Stosuj regularnie naturalne olejki do włosów.
Doskonałym sposobem na wzmocnienie włosów jesienią jest też stosowanie naturalnych olejków roślinnych np. oleju arganowego, kokosowego, migdałowego, makadamia lub winogronowego. Do wyboru mamy kilkadziesiąt różnych olejków, a każdy z nich tak samo dobrze chroni włosy przed utratą nawilżenia, a skórę głowy przed podrażnieniami. Plusem zastosowania olejków w pielęgnacji włosów jest fakt, że można to robić na wiele różnych sposobów: olejować na sucho lub na mokro, zabezpieczać olejek tylko końcówki lub robić olejowanie tylko skóry głowy. Oleje można stosować solo, mieszać ze sobą lub dodawać np. do szamponu.
4. Oczyszczaj włosy skutecznie, ale delikatnie.
Jeśli już przy szamponach jesteśmy, to jesienią warto postawić na te, które są wzbogacone o substancje pielęgnujące. Zamiast mocno wysuszających produktów z SLS/SLES, warto postawić na delikatniejsze formuły, które oczyszczają, ale nie przesuszają włosów. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy stosujemy sposoby na wzmocnienie włosów jesienią widoczne wyżej – zły szampon może to zniweczyć.
5. Rób regularne wcierki do włosów – z olejów i ziół.
Nie ma jednak lepszego sposobu na to, jak ograniczyć wypadanie włosów jesienią, niż stosowanie wcierek. Wszystkie substancje, które wcieramy w skórę głowy, działają kilka razy skuteczniej, bo docierają wprost do cebulek włosów (tam, gdzie rozpoczyna się ich wzrost). Wzmacniając cebulki, wzmacniamy też całe włosy i ograniczamy ich nadmierne wypadanie. To proste, ale bardzo często o tym zapominamy. Co można wcierać w skórę głowy?
- Wcierki olejowe m.in. olej rycynowy, arganowy, migdałowy.
- Wcierki ziołowe m.in. skrzyp, pokrzywa, rozmaryn.
- Wcierki z warzyw m.in. czarna rzepa, jarmuż.
Dodaj komentarz