Oregano króluje w kuchni włoskiej. Wiemy, jak doskonały duet tworzy z bazylią i pomidorami. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ma bardzo ciekawe właściwości lecznicze i że wytłaczany z niego olejek wykorzystuje się w kosmetyce. Sprawdź, jakie ma działanie i do czego go stosować!
Popularne oregano znaleźć możemy też pod znacznie mniej popularną nazwą lebiodka pospolita. To roślina wykorzystywana głównie w kuchni jako aromatyczna przyprawa w prawdziwie włoskim stylu. Już w starożytnej Grecji wiedziano jednak, że to nie jedyny sposób jego wykorzystania. To właśnie Grecy jako pierwsi zastosowali wytłoczony z oregano olej.
Olej z oregano – właściwości
Wytłoczony na zimno olej z lebiodki pospolitej (czyli olej z oregano) to bogate źródło składników cennych w pielęgnacji.
Dwie substancje, które wychodzą na przód w olejku z oregano, to tymol i karwakrol – składniki o działaniu przeciwgrzybicznych i antybakteryjnym. Oprócz nich olejek ten bogaty jest w witaminy z grupy B oraz witaminy C i K. Jeśli dodać do tego fitosterole, kwasy tłuszczowe i sole mineralne (cynk, magnez, potas, żelazo, wapń), otrzymujemy całkiem bogaty w składniki odżywcze olejek, który doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry wymagającej rewitalizacji.
Zastosowanie oleju oregano w kosmetyce
Naturalny olejek z oregano to coraz popularniejszy dodatek do kosmetyków takich jak np. kremy do twarzy, serum do skóry wrażliwej, maseczki, a nawet olejki do demakijażu. Raczej nie stosuje się go samodzielnie, ponieważ jest to jeden z olejków eterycznych, które mają tendencję do podrażniania skóry, jeśli są stosowane w zbyt dużej ilości.
Ciekawostką jest fakt, że olej oregano można przyjmować doustnie – jest ostry w smaku, więc zaleca się rozcieńczanie go w wodzie. Co daje taka kuracja? Pomaga leczyć dolegliwości takie jak np. bóle pleców i stawów.
Jak działa olejek z oregano?
O tym, że olejek z oregano skutecznie dba o skórę, wiedzieli już w starożytności. Nie umieli jednak nazwać jego właściwości. Dziś wiemy już nieco więcej o tym, jak działa olej z oregano – przetestowano go i przebadano wielokrotnie. Co wiemy na pewno o działaniu tego składnika?
Olejek oregano przede wszystkim działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, co czyni go naprawdę dobrym składnikiem produktów do pielęgnacji cery trądzikowej. Zadba też o tę dojrzałą, ponieważ neutralizuje wolne rodniki. Tym sposobem ogranicza stres oksydacyjny i opóźnia starzenie się skóry. Późniejsze pojawienie się zmarszczek to może być zasługa właśnie olejku z oregano. Również dlatego, że pobudza mikrokrążenie w skórze, a co za tym idzie pozytywnie wpływa na elastyczność i jędrność skóry. Olejek oregano wykorzystuje się też w leczeniu chorób skóry np. grzybicy.
Zasady stosowania oleju oregano
Nie jest to popularny olejek, więc możemy obawiać się zastosowania go na własnej skórze, bo nie wiemy, jak zrobić to dobrze. Prawda jest taka, że wystarczy potraktować go jak każdy inny olejek eteryczny.
Nigdy nie stosuj oleju oregano samego, ponieważ może podrażnić skórę. Jeśli już musisz go nałożyć na skórę, wymieszaj go z olejkiem bazowym o kojącym działaniu np. migdałowym, jojoba, arganowym. Jeśli chcesz wzbogacić o jego właściwości swoją pielęgnację, dodaj olej oregano do kosmetyków (kremów, balsamów, maseczek), których używasz na co dzień. Wystarczą 3-4 krople.
Dodaj komentarz