Woda różana słynie ze swoich właściwości nawilżających, ale jej zastosowanie jest o wiele szersze. Jak powstaje woda różana i jak ją zrobić? Jak działa woda różana i jakie jest jej zastosowanie kosmetyczne? Gdzie ją kupić?
Jak działa woda różana?
Woda różana ma pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry i jest bogata w bioflawonoidy (substancje nadające roślinom barwę), między innymi w kwercynę. Właśnie im woda różana zawdzięcza swoje właściwości antyoksydacyjne, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Z kolei dzięki dodatkowi beta-karotenu woda różana działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i kojąco, a zawarte w niej witaminy z grupy B ograniczają napięcie i rogowacenie skóry.
Ponieważ woda różana działa kojąco, powinny po nią sięgać zwłaszcza osoby o cerze trądzikowej. Witamina C i E sprawia, że skóra jest odpowiednio nawilżona, a proces powstawania zmarszczek – spowolniony. Ponadto witamina C wzmacnia naczynka.
Co więcej, woda różana oczyszcza skórę, poprawia jej napięcie i nadaje jej zdrowy koloryt. Sprawdzi się jako tonik do każdego rodzaju cery, bo nie narusza ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry. Ponadto woda różana zawiera lotne olejki eteryczne, którym zawdzięcza swój piękny zapach. Aromat wody różanej ma właściwości aromaterapeutyczne i poprawia nastrój.
Woda różana – zastosowanie kosmetyczne
Woda różana jest wykorzystywana zwłaszcza w pielęgnacji, ponieważ ma dobry wpływ na skórę i włosy.
Woda różana a skóra
Woda różana jest dodawana do toników, które służą do przemywania twarzy po demakijażu. Toniki mają działanie nawilżające, a przy tym są bardzo łagodne dla skóry, dlatego można je stosować bez względu na rodzaj cery.
Woda różana dodaje skórze jędrności i elastyczności – głównie za sprawą witaminy C i beta-karotenu, które stymulują splątywanie nowych włókien kolagenu. Z kolei im więcej kolagenu, tym mniej zmarszczek, dlatego woda różana jest popularnym składnikiem kosmetyków do cery dojrzałej, czyli przeciwzmarszczkowych. Ponadto wodą różaną można po prostu spryskiwać sobie twarz, i to kilka razy dziennie. W efekcie cera będzie rozświetlona.
Woda różana a włosy
Woda różana jest wykorzystywana w produkcji kosmetyków do włosów, ponieważ nie tylko odżywia skórę głowy, lecz także wzmacnia cebulki włosów i tym samym zapobiega ich wypadaniu. Na bazie wody różanej powstają naturalne lakiery do włosów.
Inne zastosowanie wody różanej
Woda różana łagodzi podrażnienia oczu i dodaje im blasku. Z tego powodu stanowi idealną bazę dla okładów na zmęczone powieki i zaczerwienione spojówki. Ponadto woda różana jest dodawana do naturalnych past do zębów oraz płukanek do jamy ustnej i gardła, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne. Co więcej, z wody różanej można przygotować kompresy na ból głowy. W tym celu należy namoczyć nią ręcznik i trzymać przez około 30 minut. Takie kompresy sprawdzą się także po ukąszeniu komara, ponieważ ograniczą swędzenie i zaczerwienienie. Co więcej, woda różana może być stosowana zamiast płynu do kąpieli. Dzięki niej kąpiel pozytywnie wpłynie na układ nerwowy, a przy tym będzie pachnąca i relaksująca.
Woda różana – gdzie ją kupić?
Woda różana jest dostępna w wielu drogeriach internetowych, ale przed zakupem warto przestudiować jej skład, naturalna woda różana wytwarzana jest bowiem jedynie z wody i płatków róż. W związku z tym produkt musi być wolny od składników takich jak: gliceryna, uwodorniony olej rycynowy, glikol propylenowy, barwniki i sztuczne aromaty.
Na opakowaniu oryginalnej wody różanej powinna znaleźć się informacja: Rosa Damascena/ Rosa Centfolia/ Rosa Gallica distillate lub Rosa Damascena flower water.
Jak powstaje woda różana i jak ją zrobić?
Woda różana to pozostałość po procesie destylacji z parą wodną płatków róży, która stanowi dobroczynny „efekt uboczny” produkcji olejku różanego. Z tego powodu woda różana pachnie delikatniej niż olejek różany. Do produkcji wody różanej najczęściej stosuje się różę damasceńską, a rzadziej różę stulistną lub różę francuską.
Aby samodzielnie przygotować wodę różaną w domu, należy zaopatrzyć się w:
- 3 garście płatków róż białych lub czerwonych,
- szklankę wody,
- durszlak,
- cienką bawełnianą szmatkę,
- wstążkę,
- słoik,
- folię spożywczą,
- szklaną miskę.
Sposób przygotowania:
Płatki róży umieszczamy na durszlaku i płuczemy pod zimną wodą. Kładziemy je na ściereczce, którą delikatnie zwijamy i przewiązujemy wstążką. Tak przygotowaną sakiewkę umieszczamy w szklanej misce, po czym wlewamy do niej wrzątek tak, aby płatki były nieznacznie przykryte wodą. Miskę zabezpieczamy folią, którą przewiązujemy, po czym pozostawiamy miksturę na noc. Nazajutrz odsączamy płatki i przelewamy wodę różaną do słoika.
Dodaj komentarz