Pory skóry ma każdy z nas. Są one nam potrzebne i ważne w procesie oczyszczania i regeneracji skóry. Jednak nie każde wyglądają estetycznie. Wiele osób uskarża sie na czarne kropki, wągry i tzw. zapchane ujścia gruczołów łojowych. Co wtedy zrobić? Czy są jakieś sposoby na wągry? Jak powstają i jak się ich pozbyć?
Czym są pory skóry i wągry?
Każdy ma i każdemu potrzebne są pory skóry. To, jak wyglądają, w dużej mierze zależy od genów. Niektóre osoby mają prawie niewidoczne pory skórne, inni mają duże, bardzo widoczne, w postaci drobnych dziurek na twarzy. Wiele osób próbuje się ich pozbyć. Niestety manipulowanie przy nich może w najlepszym razie doprowadzić do kilku czarnych kropek mniej, a w najgorszym do blizn, infekcji i wyprysków.
Pory mogą być wypełnione martwymi komórkami skóry, sebum, makijażem, kremem, bakteriami i brudem. Im więcej różnych rzeczy się w nich kumuluje, tym bardziej rozszerzają się pory i tym większa szansa, że pory zostaną zatkane, a Ty zostaniesz z pryszczami i innymi niedoskonałościami, ponieważ w skórze stworzy się stan zapalny. Jest jeden prosty krok, który możesz zrobić, aby tego uniknąć. Prawidłowo oczyść skórę.
Pory skóry a cera mieszana i tłusta
Osoby z cerą tłustą lub mieszaną często mają bardziej widoczne pory. Pory mogą również stać się bardziej widoczne wraz z wiekiem i utratą kolagenu i elastyny. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest “miłe” traktowanie ich produktami, które pomogą je utrzymać w ryzach. W żadnym razie nie nalezy grzebać w nich samodzielnie.
Włókna łojowe – to nie są wągry!
Włókna łojowe są często mylone z czarnymi kropkami, ale to dwie różne rzeczy. Włókna łojowe to struktury sebum, które są rodzajem wyściółki w porach, pozwalają sebum dotrzeć na powierzchnię, aby zapewnić skórze nawilżenie. Jeśli zostaną wypchnięte ze skóry, stają się widoczne. Warto pamiętać, ze są CAŁKOWICIE naturalne i powrócą, jeśli je usuniesz. Pełnią ważną funkcję w skórze, a próba ich usunięcia może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ponieważ może to prowadzić do blizn, infekcji lub rozprzestrzeniania się bakterii, które mogą powodować pryszcze.
Zaskórniki
Zaskórniki – czarne kropki skóry – to martwe komórki, sebum i brud, które nagromadziły się w otwartych porach i się utleniły, stąd ich czarny kolor. Nagromadzenie martwych komórek skóry, sebum i brudu może rozszerzać pory i przez to wyglądają one na większe. Możesz użyć produktów do ich redukcji zaskórników, ale nie możesz zmniejszyć rzeczywistej wielkości porów. Będą jednak one wyglądać na mniejsze, gdy nie będą zatkane.
Jak się pozbyć wągrów?
Okazuje się, ze najprostszym sposobem an pozbycie sie wągrów jest… wprowadzenie retinolu do pielęgnacji. Doskonale wspomaga go też kwas salicylowy. Dlaczego? Składniki te rozpuszczają sebum w porach, co może zmniejszać rozmiar porów, działać przeciwzapalnie, łagodzić skórę, przeciwdziałać wypryskom i przyspieszać odnowę komórkową.
Najłatwiejszym sposobem jest rozpoczęcie pielęgnacji od toniku lub serum z BHA (kwas salicylowy). Kuracja może potrwać około 1-2 miesięcy, dopiero po tym czasie będzie można zobaczyć, zobaczyć, czy stan skóry się poprawi. Jeśli potrzebujesz mocniejszego kosmetyku, możesz zacząć wprowadzać retinol do pielęgnacji. Opłaca się delikatnie zacząć od retinolu i nie stosować BHA w tej samej rutynie pielęgnacyjnej, ponieważ może to wysuszyć skórę. Jednak w końcu, gdy skóra toleruje retinol, można stosować oba składniki łącznie. Wszystkie te produkty BHA (kwas salicylowy) powinny zawierać 2% BHA – dowiedziono w badaniach klinicznych, że właśnie takie stężenie jest skutecznym stężeniem.