Domowe peelingi do cery wrażliwej, trądzikowej i tłustej. Zrób to sama!

Peeling złuszcza martwy naskórek, oczyszcza, wygładza i ujednolica koloryt skóry. Jest bardzo chętnie stosowanym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jak dobrać peeling do typu cery? Podpowiadamy!

Każdy typ cery wymaga regularnego pozbywania się zrogowaciałego naskórka. W ten sposób skóra jest gotowa na dalsze zabiegi pielęgnacyjne i lepiej wchłania składniki aktywne. Regularne peelingi stymulują produkcję kolagenu i elastyny, pobudzają krążenie, odblokowują pory i zapobiegają powstawaniu niedoskonałości.

Zabieg powinno wykonywać się raz w tygodniu. Domowy peeling może być równie skuteczny, jak ten kupiony w sklepie. W dodatku będzie kosztował o wiele mniej i możesz dobrać go do swoich potrzeb.

Peeling do cery wrażliwej

Masz przesuszoną, ściągniętą skórę? Unikaj peelingów drobno- i gruboziarnistych. Masowanie takimi granulkami spowoduje podrażnienie i jeszcze większą suchość twarzy. Odpowiedni będzie peeling enzymatyczny, który jest najdelikatniejszy. W jego skład wchodzą enzymy roślinne, które ujednolicają koloryt, a jednocześnie wygładzają i złuszczają skórę.

Stosuje się ekstrakty z aloesu, papai, ananasa, mango, kiwi czy zielonych jabłek. To substancje, które rozpuszczają obumarłe warstwy naskórka. Po zastosowaniu takiego peelingu skóra jest gładka, przyjemna w dotyku i lepiej wchłania cenne składniki zawarte w kosmetykach. Po zabiegu warto zrobić nawilżającą maseczkę.

  1. Nałóż peeling delikatnie za pomocą pędzelka, a po kilkunastu minutach zmyj letnią wodą (zgodnie z instrukcją).
  2. Rób peelingi raz w tygodniu.
  3. Przygotowując samodzielnie peeling enzymatyczny, uważaj na kwasy zawarte w owocach i warzywach, bo mogą podrażnić skórę.

DIY peeling do cery wrażliwej

Składniki:

  • 3 łyżki płatków owsianych,
  • łyżka miodu,
  • łyżka śmietanki,
  • ½ łyżeczki zmielonych migdałów.

Zmiel składniki w blenderze, a następnie nałóż miksturę na twarz i dekolt. Po kilku minutach wmasuj w skórę i spłucz wodą mineralną lub przegotowaną. Po zabiegu nałóż regenerującą maseczkę, np. z zielonej glinki.

Peeling do cery trądzikowej

Peelingi w przypadku cery trądzikowej są bardzo ważne. Ten typ cery ma zaburzony rytm złuszczania się naskórka, pory są zapchane, przez co pojawiają się niedoskonałości. Dzięki peelingowi pozbędziesz się warstwy naskórka.

Zrezygnuj z peelingów ziarnistych, bo tylko rozprowadzisz bakterie po całej twarzy. Dodatkowo zwiększysz produkcję sebum, skóra zacznie przetłuszczać się jeszcze bardziej i pojawi się więcej krostek. Stosuj delikatny peeling dwa razy w tygodniu. Może to być peeling enzymatyczny lub maseczka peel-off.

  1. Rozprowadź po twarzy cienką warstwę maseczki. Po kilkunastu minutach preparat wyschnie.
  2. Po wyschnięciu usuń powstałą folię. W ten sposób oderwiesz martwy naskórek.
  3. Nie musisz myć twarzy po zabiegu. Wystarczy, że umyjesz ją tonikiem i nałożysz krem nawilżający.
  4. Stosując domowy peeling, nakładaj go na twarz subtelnymi, kolistymi ruchami i nie zostawiaj go na twarzy na zbyt długo.

Składniki, które mają dobry wpływ na cerę trądzikową, to np. zielona herbata, płatki owsiane i kawa.

DIY peeling do cery trądzikowej

Składniki:

  • 2 łyżki mleka,
  • 5 g żelatyny spożywczej,
  • 2 krople olejku eterycznego (np. z drzewa herbacianego, cynamonowego lub szałwiowego)

Wsyp żelatynę do miski, dodaj olejek. Następnie podgrzej mleko i dodaj je do żelatyny. Mieszaj do rozpuszczenia. Po wystygnięciu i zgęstnieniu masy nałóż na twarz cienką warstwę i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie delikatnie ściągnij ją z buzi, a pozostałości zmyj wodą.

Peeling do cery tłustej

W przypadku tego typu cery można użyć peelingów ziarnistych. Oczywiście tylko wtedy, kiedy nie masz problemów z wypryskami. Pamiętaj jednak, aby sięgać po nie latem. Zimą postaw na peelingi typu gommage. Działają podobnie do enzymatycznych, jednak zawierają złuszczające skórę fragmenty zbóż.

  1. Peeling zasycha po kilku minutach od aplikacji.
  2. Usuń go, delikatnie masując skórę kolistymi ruchami.
  3. Zmyj pozostałości ciepłą wodą, a następnie przetrzyj twarz tonikiem lub hydrolatem roślinnym.

Stosowanie peelingu gommage raz w tygodniu oczyszcza skórę z niedoskonałości i dotlenia komórki, zapobiegając starzeniu się.

DIY peeling do cery tłustej

Składniki:

  • 2 łyżki mielonej kawy,
  • łyżka oliwy,
  • łyżka cukru,
  • ½ łyżeczki zmielonego cynamonu.

Wymieszaj wszystkie składniki, delikatnie masując buzię przez kilka minut. Następnie zmyj letnią wodą i przemyj twarz tonikiem lub hydrolatem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *