Peeling złuszcza martwy naskórek, oczyszcza, wygładza i ujednolica koloryt skóry. Jest bardzo chętnie stosowanym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jak dobrać peeling do typu cery? Podpowiadamy!
Każdy typ cery wymaga regularnego pozbywania się zrogowaciałego naskórka. W ten sposób skóra jest gotowa na dalsze zabiegi pielęgnacyjne i lepiej wchłania składniki aktywne. Regularne peelingi stymulują produkcję kolagenu i elastyny, pobudzają krążenie, odblokowują pory i zapobiegają powstawaniu niedoskonałości.
Zabieg powinno wykonywać się raz w tygodniu. Domowy peeling może być równie skuteczny, jak ten kupiony w sklepie. W dodatku będzie kosztował o wiele mniej i możesz dobrać go do swoich potrzeb.
Peeling do cery wrażliwej
Masz przesuszoną, ściągniętą skórę? Unikaj peelingów drobno- i gruboziarnistych. Masowanie takimi granulkami spowoduje podrażnienie i jeszcze większą suchość twarzy. Odpowiedni będzie peeling enzymatyczny, który jest najdelikatniejszy. W jego skład wchodzą enzymy roślinne, które ujednolicają koloryt, a jednocześnie wygładzają i złuszczają skórę.
Stosuje się ekstrakty z aloesu, papai, ananasa, mango, kiwi czy zielonych jabłek. To substancje, które rozpuszczają obumarłe warstwy naskórka. Po zastosowaniu takiego peelingu skóra jest gładka, przyjemna w dotyku i lepiej wchłania cenne składniki zawarte w kosmetykach. Po zabiegu warto zrobić nawilżającą maseczkę.
- Nałóż peeling delikatnie za pomocą pędzelka, a po kilkunastu minutach zmyj letnią wodą (zgodnie z instrukcją).
- Rób peelingi raz w tygodniu.
- Przygotowując samodzielnie peeling enzymatyczny, uważaj na kwasy zawarte w owocach i warzywach, bo mogą podrażnić skórę.
DIY peeling do cery wrażliwej
Składniki:
- 3 łyżki płatków owsianych,
- łyżka miodu,
- łyżka śmietanki,
- ½ łyżeczki zmielonych migdałów.
Zmiel składniki w blenderze, a następnie nałóż miksturę na twarz i dekolt. Po kilku minutach wmasuj w skórę i spłucz wodą mineralną lub przegotowaną. Po zabiegu nałóż regenerującą maseczkę, np. z zielonej glinki.
Peeling do cery trądzikowej
Peelingi w przypadku cery trądzikowej są bardzo ważne. Ten typ cery ma zaburzony rytm złuszczania się naskórka, pory są zapchane, przez co pojawiają się niedoskonałości. Dzięki peelingowi pozbędziesz się warstwy naskórka.
Zrezygnuj z peelingów ziarnistych, bo tylko rozprowadzisz bakterie po całej twarzy. Dodatkowo zwiększysz produkcję sebum, skóra zacznie przetłuszczać się jeszcze bardziej i pojawi się więcej krostek. Stosuj delikatny peeling dwa razy w tygodniu. Może to być peeling enzymatyczny lub maseczka peel-off.
- Rozprowadź po twarzy cienką warstwę maseczki. Po kilkunastu minutach preparat wyschnie.
- Po wyschnięciu usuń powstałą folię. W ten sposób oderwiesz martwy naskórek.
- Nie musisz myć twarzy po zabiegu. Wystarczy, że umyjesz ją tonikiem i nałożysz krem nawilżający.
- Stosując domowy peeling, nakładaj go na twarz subtelnymi, kolistymi ruchami i nie zostawiaj go na twarzy na zbyt długo.
Składniki, które mają dobry wpływ na cerę trądzikową, to np. zielona herbata, płatki owsiane i kawa.
DIY peeling do cery trądzikowej
Składniki:
- 2 łyżki mleka,
- 5 g żelatyny spożywczej,
- 2 krople olejku eterycznego (np. z drzewa herbacianego, cynamonowego lub szałwiowego)
Wsyp żelatynę do miski, dodaj olejek. Następnie podgrzej mleko i dodaj je do żelatyny. Mieszaj do rozpuszczenia. Po wystygnięciu i zgęstnieniu masy nałóż na twarz cienką warstwę i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie delikatnie ściągnij ją z buzi, a pozostałości zmyj wodą.
Peeling do cery tłustej
W przypadku tego typu cery można użyć peelingów ziarnistych. Oczywiście tylko wtedy, kiedy nie masz problemów z wypryskami. Pamiętaj jednak, aby sięgać po nie latem. Zimą postaw na peelingi typu gommage. Działają podobnie do enzymatycznych, jednak zawierają złuszczające skórę fragmenty zbóż.
- Peeling zasycha po kilku minutach od aplikacji.
- Usuń go, delikatnie masując skórę kolistymi ruchami.
- Zmyj pozostałości ciepłą wodą, a następnie przetrzyj twarz tonikiem lub hydrolatem roślinnym.
Stosowanie peelingu gommage raz w tygodniu oczyszcza skórę z niedoskonałości i dotlenia komórki, zapobiegając starzeniu się.
DIY peeling do cery tłustej
Składniki:
- 2 łyżki mielonej kawy,
- łyżka oliwy,
- łyżka cukru,
- ½ łyżeczki zmielonego cynamonu.
Wymieszaj wszystkie składniki, delikatnie masując buzię przez kilka minut. Następnie zmyj letnią wodą i przemyj twarz tonikiem lub hydrolatem.
Dodaj komentarz