Marzysz o długich włosach? Może to zająć trochę czasu, ponieważ włosy rosną średnio o jeden centymetr miesięcznie – a jeśli nie traktujesz swoich włosów odpowiednio, możesz jeszcze bardziej spowolnić ten proces. Na szczęście jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby dać włosom szansę na wzrost. Podpowiemy Ci co powinnaś, a czego nie powinnaś robić, aby szybko zapuścić długie i zdrowe pasma.
1. Nie pozwalasz swoim włosom samodzielnie wysychać
Unikaj układania włosów, gdy są mokre. Szybciej sie niszczą, a na ich powierzchni tworzą sie mikrourazy. Może to nawet powodować grzybicę i swędzenie skóry głowy, co na dłuższą metę uniemożliwi szybszy wzrost włosów.
2. Zapominasz regularnie dbać o swoje włosy
Myjesz włosy rzadko, a odżywkę nakądasz gdy akurat sobie o tym przypomnisz? Regularne stosowanie łagodnego i regenerującego szamponu oraz ochronnej odżywki ma taki sam wpływ na włosy, jak kremy na skórę. Oprócz tego mycie pomaga utrzymać czystą i zdrową skórę głowy – a im zdrowsza jest Twoja skóra głowy, tym lepszy wzrost włosów.
3. Zapominasz regularnie podcinać włosy
Może to zabrzmieć nieco sprzecznie z tym co zamierzasz, bo obcinanie włosów stoi w opozycji do ich zapuszczania, ale prawda jest taka, że jeśli chcesz aby Twoje włosy rosły zdrowe powinnaś regularnie podcinać ten obszar, który najszybcij niszczeje, czyli właśnie końce włosów. Poddanie ich co drugi miesiąc nożyczkom fryzjerskim może się bardzo opłacić, ponieważ w ten sposób nie ryzykujesz nagłej konieczności obcinania dużej ilości zniszczonych włosów.
4. Nie bierzesz suplementów
Długim włosom można również pomóc odpowiednimi suplementami, które są ukierunkowane na poprawę kondycji włosów. Warto suplementować witaminy i minerały, zwłaszcza jeśli nie odpoczywasz wystarczająco, masz stresujące dni lub szybko schudłaś – te wszystkie czynniki mogą prowadzić do wypadania włosów, nadmiernej produkcji sebum oraz zahamowania wzrostu włosów.
5. Nie suszysz włosów zimnym powietrzem
Unikaj używania gorącego powietrza podczas suszenia włosów. Powoduje, że skóra głowy wytwarza dodatkowe sebum, aby się chronić, co może pogorszyć jakość włosów. Dlatego podczas suszenia włosów należy zawsze trzymać rękę na pulsie, czyli na przycisku zimnego powietrza!
6. Używając kosmetyków nie chronisz skóry głowy
Farby i produkty do stylizacji włosów, takie jak galaretka, pianka i wosk, należy stosować na włosy, a nie na skórę głowy. Ta sama zasada dotyczy farbowania włosów. Pamiętaj, aby oddać sie w ręce wykwalifikowanego fryzjera: on z pewnością nie zastosuje koloru na skórę głowy. Dodatkowo kilka razy w tygodniu możesz pobudzić cebulki i masować skórę głowy, nakładając na nią olejek na porost włosów: wypróbuj rycynowy, arganowy lub indyjską amlę.