Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

W dzisiejszych czasach nie możemy wyobrazić sobie skuteczności kremu bez obecności kwasu hialuronowego. Jest to teraz najbardziej pożądany i najważniejszy składnik kosmetyków. Dlaczego tak się dzieje?

Kwas hialuronowy (HA) występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Znajduje się we wszystkich fragmentach (nawet w ciele szklistym narządu wzroku), jednak to w skórze występują jego największe ilości. Używany jest w kosmetyce jako substancja, która zapobiega starzeniu się skóry, ale ma także wiele zdrowotnych właściwości.

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy odpowiada za prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Jest też jednym z jej składowych. Kolagen wraz z tym magicznym kwasem tworzą najważniejszy duet dla młodej skóry. Doskonale wypełnia przestrzenie międzykomórkowe i wiąże cząsteczki wody.

W kosmetologii i medycynie występuje w postaci przezroczystej cieczy, która przypomina żel. Wykorzystuje się go, aby wypełnić zmarszczki, podnieść owal twarzy, uelastycznić i zrewitalizować skórę. Sprawdza się nawet w powiększaniu i modelowaniu ust. Jest najważniejszym składnikiem nawilżającym w kosmetykach. Stwarza na skórze powłokę ochronną, dzięki czemu nie traci nawilżenia.

Funkcje kwasu hialuronowego

Przede wszystkim najważniejszą funkcją kwasu hialuronowego jest utrzymywanie w skórze elastyny i kolagenu, dzięki którym skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Ten kwas, poza zapewnieniem skórze młodzieńczego wyglądu, pełni funkcję budulcową.

Kwas hialuronowy reguluje poziom nawilżenia skóry. Ponadto odpowiada za sprężystość tkanki, co jest najważniejsze w prawidłowym ruchu stawów. Wspomaga rozmnażanie i rozrastanie zdrowych komórek macierzy kolagenowej.

Zmniejszona ilość kwasu hialuronowego w organizmie przynosi fatalne skutki. Skóra traci właściwości ochronne, przez co jest skłonna do uszkodzeń, rany goją się znacznie wolniej, a na ciele powstają krwiaki.

HA przyczynia się do utrzymania zdrowych stawów, oczu i zachowaniu jędrnego, pięknego wyglądu skóry. Jest wykorzystywany w medycynie estetycznej jako alternatywa dla operacji plastycznych, które mają na celu odmłodzenie twarzy. Doskonale wygładza zmarszczki, redukuje blizny oraz koryguje liczne niedoskonałości.

Kwas hialuronowy – zastosowanie

Zawartość kwasu hialuronowego w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem, więc najwyższy poziom nawilżenia jest w młodej tkance. Nieodpowiedni poziom nawilżenia to główna przyczyna starzenia się skóry. HA stosowany w medycynie estetycznej pozyskiwany jest w procesie technologicznym, który wykorzystuje fermentację mikrobiologiczną. Proces ten tworzy identyczny kwas hialuronowy jak ludzki. Jest to najczęściej wykorzystywany preparat w medycynie, ponieważ jest skuteczny i bezpieczny. Powikłania występują bardzo rzadko. Kwas nie podrażnia i nie wywołuje reakcji alergicznych, ponieważ znajduje się w naszej skórze. Efekty są szybkie i widoczne od razu.

HA może być stosowany zarówno latem, jak i zimą. Można używać go rano i wieczorem. Ponadto może występować w kosmetykach dla każdego rodzaju cery, nie zważając na to, czy jest tłusta, sucha, szara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *