Uwaga, kosmetyk doskonały! Czerwone algi – naturalny filtr anty-UVA

Ekstrakt z czerwonych alg to hit w azjatyckiej pielęgnacji skóry. Liposomowy kompleks kosmetyczny, otrzymywany z czerwonych alg morskich, zwanych Nori (Porphyra Umbilicalis) pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego, chroni przed promieniowaniem UVA. Pochodne mikosporyn pochodzące z czerwonych alg uznawane są za najsilniejsze, naturalne substancje o zdolności pochłaniania promieniowania UVA. Jeśli chcesz w tym roku uchronić się przed słońcem, jak należy – poznaj działanie czerwonych alg. Ich właściwości Cię zaskoczą.

Promieniowanie ultrafioletowe UV a skóra

Promieniowanie słoneczne ultrafioletowe (UV) to jedna z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry tzw. fotostarzenia. To właśnie niszczycielskie działanie słońca sprawia, że objawy starzenia się skóry są przede wszystkim widoczne na twarzy, szyi i dłoniach, czyli partiach ciała najczęściej eksponowanych na promieniowanie słoneczne w ciągu całego życia. Warto pamiętać, że oprócz fotostarzenia promieniowanie UV przynosi też szereg innych poważnych zagrożeń dla skóry, np. czerniak.

Proces starzenia skóry jest procesem nieuniknionym, lecz zmiany i uszkodzenia skóry powstałe na skutek UV, różnią się w pewnym stopniu od “standardowych” zmian starczych pojawiających się z wiekiem. Promieniowanie UV nie tylko przyspiesza proces starzenia się skóry, ale powoduje poważne zniszczenia, które bez niszczącego udziału słońca prawdopodobnie nie miałyby miejsca: innymi słowy nasza skóra mogłaby wyglądać korzystniej i zdrowiej.

Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za efekty fotostarzenia skóry, takie jak:

 • rogowacenie i przesuszenie naskórka, podrażnienia;
 • rozpad włókien kolagenu i elastyny, czyli utratę jędrności, sprężystości i gęstości skóry oraz przedwczesne, głębokie zmarszczki;
 • rozszerzanie i pękanie naczynek krwionośnych i rumień skóry;
 • nieregularne przebarwienia i plamy pigmentacyjne;
 • osłabienie zdolności regenerujących skóry;
 • nadwrażliwość i stany zapalne skóry;
 • powstawanie wolnych rodników, niszczących struktury skóry i sprzyjających zmianom DNA (materiału genetycznego);
 • bardzo szybko postępujące zmiany starcze skóry (plamy, zmarszczki, uczulenia, naczynka, rumień).

Skóra poddawana jest procesom fotostarzenia nieustannie i całymi latami, w ciągu upływu czasu dochodzi do kumulowania się nawet niewielkich, codziennych  dawek promieniowania UVA.

WAŻNE!

Natężenie promieniowania UVB jest zależne od pory roku i dnia – najsilniejsze latem, jesienią i zimą filtrowane przez chmury oraz szyby okienne i samochodowe, jednak promieniowanie UVA jest tak samo intensywne przez cały rok, bez względu na porę roku. UVA nie powstrzymają ani chmury, ani szyby okienne, ani ubranie: jesteśmy na nie narażeni przez 365 dni w roku, w ciągu całego dnia.

Ochrona przeciwsłoneczna na co dzień

Codzienna ochrona przeciwsłoneczna to jeden z podstawowych, skutecznych elementów przemyślanej i świadomej pielęgnacji skóry. To właśnie ona decyduje w przeważającej mierze o powodzeniu wielu kuracji przeciwzmarszczkowych czy rozjaśniających lub rewitalizujących. Ochrona przed UVB oraz (głównie) przed UVA powinna być tak samo intensywna każdego dnia, niezależnie od pory roku.

Czy wiesz, że wartość faktora SPF podawanego na kremach z filtrami przeciwsłonecznymi dotyczy niestety tylko stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB? A zatem nawet krem z tak wysokim faktorem jak SPF 50 może gwarantować bardzo niską ochronę przed promieniowaniem UVA, jeśli nie jest odpowiednio skomponowany. Dlatego warto zapewnić skórze dodatkowe wsparcie przed szkodliwym promieniowaniem UVA i włączyć do pielęgnacji czerwone algi Nori.

Czerwone algi Nori – co to jest?

Czerwone algi morskie (Porphyra Umbilicalis), czyli Nori, to algi o niewielkich rozmiarach, osiągające do 20 cm. Mają one purpurowo-czerwony kolor, a żyjąc u wybrzeży oceanów, są narażone na silne promieniowanie słoneczne przez całe życie, dlatego czerwone algi “nauczyły” się chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych: produkują one substancje białkowe zwane pochodnymi mikosporyn, te zaś są naturalnymi substancjami o charakterze chromoforów, i mają zdolność pochłaniania promieniowania słonecznego, zwłaszcza z zakresu UVA.

Czerwone algi mają szczególnie duże stężenie pochodnych mikosporyn w komórkach, a ich efektywność działania i zakres pochłaniania promieniowania UVA jest porównywalna z dwoma syntetycznymi filtrami anty-UVA: Parsol 1789 (butyl methoxydibenzoylmethane) oraz Mexoryl SX (terephthalylidene dicamphor sulfonic acid).

Naturalny filtr przeciwsłoneczny anty-UVA

Ekstrakt z czerwonych alg jest innowacyjnym składnikiem kosmetycznym. Jest to składnik fotostabilny, odporny zarówno na światło słoneczne, jak i na wysoką temperaturę, porównywalny do wspomnianych wcześniej syntetycznych filtrów anty-UVA.

Ekstrakt z czerwonych alg – działanie

 • Czerwone algi działają na skórę w sposób bezpośredni, czyli pochłaniają promieniowanie UVA.
 • Nori zabezpieczają też skórę w sposób pośredni – zawierają substancje o właściwościach antyoksydacyjnych, zwalczające wolne rodniki generowane przez promieniowanie UVA.

Właściwości ekstraktu z czerwonych alg

 • Skuteczny, naturalny filtr przeciwsłoneczny anty-UVA.
 • Fotostabilna substancja, nie ulega rozkładowi pod wpływem kontaktu ze słońcem.
 • Właściwości antyoksydacyjne, chronią przed wolnymi rodnikami.
 • Zapobiegają fotostarzeniu się skóry.
 • Działają przeciwzmarszczkowo.
 • Poprawiają elastyczność, jędrność i gładkość skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *