Sposoby na trądzik: laser bromkowo-miedziowy i światło IPL

Dawniej trądzik leczono antybiotykami lub retinoidami, dziś mamy do wyboru laser. Laseroterapia nie jest tania, ale w przeciwieństwie do silnych leków nie wywołuje skutków ubocznych. Do najpopularniejszych laserowych metod leczenia trądziku należy laser bromkowo-miedziowy i światło IPL. W jaki sposób działają na trądzik?

Laseroterapia na trądzik

Leki, czyli antybiotyki i retinoidy, warto stosować w przypadku silnego i rozległego trądziku. Z kolei zmiany o niewielkim i średnim nasileniu można leczyć za pomocą laseroterapii.

Zabiegi laserowe nie tylko łagodzą objawy choroby poprzez usunięcie jej przyczyny, lecz także poprawiają kondycję i wygląd skóry. Ponadto oszczędzają żołądek i inne organy wewnętrzne, na których zawsze odbija się leczenie farmakologiczne.

Laser bromkowo-miedziowy na trądzik

Laser bromkowo-miedziowy pozwala eliminować stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowego. Zabieg trwa około 15 minut i jest całkowicie bezbolesny. Barwnik zawarty w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku pochłania promieniowanie, co redukuje te bakterie, a tym samym ogranicza pojawianie się nowych zmian. Ponadto poprzez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji oraz działa przeciwzapalnie i powoduje blaknięcie przebarwień skórnych.

Ile zabiegów laserem wystarczy, żeby wyleczyć trądzik?

W trudnych przypadkach, aby osiągnąć zadowalające efekty leczenia, należy wykonać serię złożoną nawet z dziesięciu zabiegów ‒ po dwa zabiegi w tygodniu, a później jeszcze kilka w miesięcznych odstępach. Przy lżejszych postaciach trądziku wystarczą trzy lub cztery zabiegi wykonywane co tydzień i zabiegi przypominające raz na miesiąc.

Światło IPL na trądzik

Na łagodne postacie trądziku można stosować światło IPL, ale należy pamiętać, że jest mniej skuteczne niż laser. Oba zabiegi są często ze sobą mylone, tymczasem jest między nimi istotna różnica: laser to spolaryzowana wiązka światła o równej długości, a IPL emituje niespójne fale świetlne o różnej długości. Są to wyraźne sekwencje światła pulsacyjnego, które umożliwiają przeprowadzenie bezpiecznych zabiegów rozwiązujących problemy skórne.

Czy światło IPL jest skuteczne?

Leczenie IPL jest skuteczne w przypadku łagodnego trądziku. Efekt może utrzymywać się nawet ponad rok, ale wraz z upływem czasu zmiany trądzikowe zaczynają nawracać. Rezultaty są widoczne już po pierwszym zabiegu, ale żeby osiągnąć najlepszy efekt, warto powtórzyć zabieg 3-5 razy w tygodniowych odstępach.

Światło IPL ‒ przeciwwskazania

Chociaż światło IPL to zabieg bezpieczny, są pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Nie należy go wykonywać w przypadku ciąży i laktacji, niektórych chorób (na przykład nowotworów, cukrzycy, epilepsji, bielactwa, łuszczycy i opryszczki), nadwrażliwości skóry na światło i promienie laserowe, leczenia retinoidami (należy je zakończyć co najmniej 6 miesięcy przed zabiegiem) oraz posiadania implantów wewnątrz ciała.

Laser bromkowo-miedziowy i światło IPL ‒ cena

Cena zabiegów waha się w zależności od różnych czynników, takich jak lokalizacja i renoma salonu, doświadczenie kosmetyczki oraz części ciała, którą poddajemy działaniu lasera lub IPL. Ogólnie rzecz biorąc, zarówno laser bromkowo-miedziowy, jak i światło IPL są dość kosztowne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *