Na czym polega bezinwazyjny lifting twarzy? HIFU: efekty, wskazania i przeciwwskazania

HIFU to akronim anglojęzycznego wyrażenia high intensity focused ultrasound (‘skupiona wiązka fal dźwiękowych o dużym zasięgu’). Ta technologia jest znana w medycynie od 20 lat i wykorzystywana w leczeniu nowotworów, zwłaszcza raka prostaty. Z kolei w zabiegach medycyny estetycznej jest używana do liftingu i ujędrniania skóry. HIFU to jeden z skuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Na czym polega zabieg HIFU i jakie daje efekty? Dla kogo jest przeznaczony i jakie są przeciwwskazania do jego wykonania?

HIFU ‒ co to?

HIFU to fala akustyczna o wysokiej częstotliwości, która powoduje ruch komórek w tkankach. Fala ma ograniczony zasięg i może kumulować się na różnej głębokości tkanki; w medycynie estetycznej używane są trzy głębokości: 1.5, 3.0 i 4.5 mm. Skoncentrowana wiązka ultradźwięków sięga określonej głębokości, gdzie powoduje ruch i tarcie komórek, co generuje ciepło. W efekcie dochodzi do mikropoparzeń wewnątrz tkanki (poparzenia mają średnicę od 0.5 do 1 mm). Powierzchnia skóry pozostaje nietknięta, za to pod spodem zachodzą intensywne procesy regeneracji stymulowane przez uszkodzenia.

Na czym polega zabieg HIFU?

Na zabieg HIFU należy wybrać się do sprawdzonego gabinetu medycyny estetycznej. Urządzenie do emisji ultradźwięków powinno być obsługiwane przez specjalistę, który dobierze głębokość zabiegu do miejsca jego wykonywania. Nieumiejętne zastosowanie sprzętu może prowadzić do poparzeń kości.

HIFU trwa około 20-30 minut. Przed zabiegiem skóra jest smarowana żelem, do której lekarz przykłada urządzenie emitujące fale. Osoby o niskim progu bólu mogą odczuwać dyskomfort podczas zabiegu ‒ w takich przypadkach smaruje się skórę kremem znieczulającym. Wrażenia bólowe mogą przypominać lekkie ukłucia, a ich intensywność zależy od mocy fali. Zabieg HIFU najczęściej jest wykonywany na twarzy, ale równie dobrze można wybrać inną partię skóry, która potrzebuje ujędrnienia i regeneracji.

Dzięki HIFU powierzchnia skóry pozostaje nienaruszona, dlatego rekonwalescencja jest zbędna. Przez kilka godzin po zabiegu może być delikatnie zaczerwieniona. W większości przypadków do uzyskania zadowalających efektów wystarczy jeden zabieg, ale jeżeli skóra jest bardzo wiotka, zabieg można powtórzyć maksymalnie trzy razy, co 1-3 miesiące.

Zabieg HIFU ‒ efekty

Na skutek poparzeń na określonej głębokości tkanki rozpoczyna się regeneracja i zagęszczenie dotychczasowej struktury komórkowej. Włókna kolagenowe ulegają skróceniu, co daje niewielki efekt od razu po zabiegu. Na ostateczny rezultat trzeba poczekać nawet do pół roku, bo tyle czasu potrzebuje skóra do kompletnej odbudowy.

Zabieg HIFU owocuje więc zagęszczeniem, uelastycznieniem i zmniejszeniem wiotkości skóry, wyostrzeniem konturu twarzy, ujędrnieniem skóry na szyi i policzkach, zredukowaniem zmarszczek oraz zwężeniem porów.

Zabieg HIFU ‒ dla kogo?

Zabieg HIFU jest przeznaczony dla osób o wiotkiej skórze, które nie chcą poddawać się inwazyjnym zabiegom i liftingom. Efekty utrzymują się od 18 miesięcy do nawet 2 lat. Można stosować HIFU równocześnie z innymi metodami ujędrniania i liftingu.

Zabieg HIFU ‒ przeciwwskazania

HIFU jest nieinwazyjny i bezpieczny dla większości osób. Podczas zabiegu fale nie mogą przechodzić przez miejsca, w których kiedykolwiek zastosowano kwas hialuronowy. Za inne przeciwwskazania do zabiegu HIFU uważa się ciążę, nowotwory złośliwe, przebyte udary mózgu, choroby serca i stany zapalne w miejscu zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *