Jak pozbyć się zrogowaciałej skóry na łokciach i kolanach? Kosmetyki intensywnie nawilżające

Łokcie i kolana są najbardziej narażone na otarcia i odmrożenia. Skóra na nich często się łuszczy, a w konsekwencji pęka i swędzi, co powoduje dyskomfort i nieestetycznie wygląda. Dlaczego skóra na łokciach i kolanach wysycha i jak pozbyć się zrogowaciałej skóry w tych partiach ciała? Jeżeli gotowe kosmetyki nawilżające nie pomagają, warto wykonać je samodzielnie lub skorzystać z pomocy gabinetu kosmetycznego.

Dlaczego skóra na łokciach i kolanach wysycha?

Przyczyn może być wiele. Są nimi między innymi odmrożenia, stosowanie drażniących kosmetyków lub środków chemicznych, nieprawidłowa dieta i podłoże genetyczne.

  • Odmrożenia
    Łokcie i kolana łatwo odmrozić. Żeby temu zapobiec, należy ciepło się ubierać, gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza, i stosować kosmetyki przeznaczone do głębokiego natłuszczania i wygładzania skóry. Te ostatnie zawierają takie składniki jak mocznik, wazelina, parafina, ceramidy, kwas hialuronowy, dimetikon, gliceryna, lanolina, kwas mlekowy lub oleje roślinne.
  • Stosowanie drażniących kosmetyków lub środków chemicznych
    Żeby wykluczyć tę przyczynę, wystarczy przez miesiąc używać naturalnego mydła i prać ubrania w proszku dla dzieci. Czasem uczulają nawet substancje zapachowe w perfumach i odświeżaczach, czego objawem może być wysuszona skóra na łokciach czy kolanach. Dla bezpieczeństwa warto ograniczyć wizyty na chlorowanym basenie.
  • Nieprawidłowa dieta
    Skóra może być wysuszona także dlatego, że Twoja dieta jest uboga w płyny i tłuszcze nienasycone. Spożywaj minimum 1,5 l płynów dziennie (kawa się nie liczy!) i przynajmniej raz dziennie sięgnij po makrelę, awokado, orzechy włoskie lub siemię lniane.

Domowe kosmetyki do pielęgnacji łokci i kolan

Jeżeli samo stosowanie kosmetyków nawilżających nie przynosi rezultatu, warto samodzielnie przygotować maseczki, na przykład z banana i tłustej śmietany, siemienia lnianego lub z miodu, jogurtu greckiego i awokado. Można także natłuszczać łokcie i kolana za pomocą oliwy, masła lub olejku rycynowego. Dwa razy w tygodniu warto wykonać peeling z mielonej kawy lub soli gruboziarnistej.

Profesjonalne zabiegi na suche łokcie i kolana

Aby wyleczyć zrogowaciałą skórę łokci lub kolan, możesz zdecydować się na profesjonalne zabiegi. Zabieg parafinowy polega na przykładaniu do wysuszonych partii ciała ciepłych okładów parafinowych. Inne możliwości to zabieg nawilżający w spa lub fototerapia, czyli terapia światłem UV, którą wykorzystuje się do walki z łuszczycą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *