Jak dbać o skórę wrażliwą? Najlepsze metody pielęgnacji

Wrażliwa cera jest trudna do pielęgnacji. Warunki atmosferyczne, stres, kosmetyki, jedzenie… Wszystkie te czynniki mogą wywoływać lub wzmagać uwrażliwienie skóry. Jeżeli chcesz we właściwy zadbać o swoją wrażliwą skórę, to sprawdź, w jaki sposób to zrobić najlepiej i najskuteczniej.

Po czym rozpoznać skórę wrażliwą?

Skórę wrażliwą rozpoznasz po:

  • białych śladach powstałych na skutek nacisku palca lub przesuwania nim po skórze,
  • zaczerwienieniu, które jest wynikiem rozszerzania się naczyń krwionośnych – ślad zniknie po kilku sekundach,
  • jeśli skóra się zaczerwieni, to oznacza, że naczynka krwionośne działają nieprawidłowo – zamiast się rozszerzać, one się zwężają.
1. Ochrona skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa źle reaguje na wodę, wiatr, nowe kosmetyki, jedzenie. Często jest przesuszona, napięta, zaczerwieniona. Skórę wrażliwą można odziedziczyć i najczęściej dotyczy to osób o jasnej karnacji i jasnych oczach. Jeżeli i ty masz cerę wrażliwą, to powinnaś ją chronić przed podrażnieniami, promieniami słonecznymi, ujemnymi temperaturami i niektórymi składnikami kosmetyków. Do mycia używaj delikatnego mydła, produktów dla alergików i preparatów bez zawartości detergentów.

2. Nawilżanie skóry wrażliwej

Na odwodnionej skórze szybciej pojawiają się zmarszczki, cera nie wytwarza lipidów potrzebnych do natłuszczenia, a naturalna bariera ochronna jest uszkodzona. Sucha skóra łuszczy się, jest szorstka, mało elastyczna. Osoby z suchą skórą powinny stosować dobry nawilżający krem i krem pod oczy. Powinny także spożywać około 2 litrów wody oraz stosować nawilżającą suplementację i maski do cery.

3. Wzmacnianie skóry wrażliwej

Pod wpływem czynników zewnętrznych naczynia krwionośne w skórze wrażliwej gwałtownie się kurczą lub rozkurczają. W przyszłości mogą pojawić się czerwone pajączki lub trądzik różowaty. Można temu zaradzić, przyjmując witaminę C, używając kosmetyków z rutyną i kasztanowcem lub skorzystać z zabiegu jonoforezy, który wzmocni ścianki naczyń krwionośnych.

Czy wiesz, że…

…skóra mężczyzny jest o około 16% grubsza niż u kobiet? Innymi cechami odróżniającymi te dwa rodzaje cer są: większa ilość kolagenu i wydzielanego sebum, wolniejsze starzenie się. Dopiero po 40 roku życia skóra traci elastyczność i pokrywa się zmarszczkami. U kobiet jest ich mniej, ale są bardziej widoczne i głębsze. Skóra panów natomiast jest bardziej podatna na uszkodzenia powstałe w wyniku golenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *