Intensywna pielęgnacja włosów w domu – jak je odbudować i maksymalnie upiększyć?

Włosy to ważny element (nie tylko kobiecego) wyglądu. Ich zdrowie i blask jest dla nas bardzo istotne, dlatego bardzo szybko zauważamy, gdy zaczyna się z nimi dziać coś niedobrego. Paradoksalnie – często sami w pędzie ku pięknym włosom posuwamy się za daleko i niszczymy je, zamiast wzmacniać. Rozjaśnianie, częste farbowanie, prostownica, zła pielęgnacja – czy istnieje sposób na odbudowę zniszczonych włosów? Okazuje się, że sami możemy im w znacznym stopniu pomóc i doprowadzić do dobrej formy.

Dlaczego włosy niszczeją? Podstawowe błędy w pielęgnacji

Włosy zaczynają niszczeć z wielu powodów. Zła dieta, zażywane leki, stres, zmiana pór roku (sezonowe wypadanie włosów) i niektóre choroby oraz zmiany hormonalne to dosyć powszechne i istotne czynniki pogarszające ich kondycję. Należy jednak pamiętać, ze włosom bardzo szkodzi również nieodpowiednia pielęgnacja, dlatego zastanów się, czy na wygląd Twoich nie mają wpływu wymienione poniżej zabiegi:

 • źle dobrany szampon do włosów z parabenami i SLS-ami
 • odżywki i maski do włosów z alkoholem i pochodnymi ropy naftowej
 • kosmetyki nie przeznaczone dla twojego rodzaju włosów i ich porowatości
 • częste suszenie włosów zbyt gorącym nawiewem suszarki
 • ciągnięcie i wyrywanie włosów podczas czesania
 • zasypianie z mokrymi włosami
 • silne tarcie włosów podczas osuszania ich ręcznikiem
 • nadmierna ekspozycja włosów na słońce
 • zbyt duża ilość środków do stylizacji włosów
 • częste prostowanie włosów
 • kręcenie włosów na gorące wałki lub lokówkę

Jak odbudować zniszczone włosy – domowe sposoby

Pielęgnacja włosów w domu to podstawa ich zdrowia i pięknego wyglądu. Wszelkie maski czy kosmetyki, które nakładamy na włosy podczas codziennej pielęgnacji mają duży wpływ na ich stan i wygląd. Możemy zadbać o ich piękno, mądrze wybierając produkty do włosów i regularnie dostarczając pasmom dawkę zdrowia.

Aby odbudować zniszczone włosy nie wystarczy zadbać o ich zewnętrzne struktury. Tutaj potrzebny jest specyfik, który wniknie do głębszych warstw włosów, naprawi ubytki i dostarczy brakujących witamin, kwasów omega oraz minerałów i steroli roślinnych, które odpowiadają za cykl odnowy komórkowej organizmu. Przy regeneracji zniszczonych pasm niezwykle istotnym aspektem ich pielęgnacji jest również cebulka – to żywa część włosa, która determinuje jego wygląd, kondycję, zdrowie, wzrost, siłę.

Jak odbudować włosy w domu – olejowanie włosów

Najlepszym domowym sposobem na kompleksową regenerację włosów jest olejowanie. To komfortowy i skuteczny zabieg, który jest olejkową maską, aplikowaną na włosy i skórę głowy. Naturalne, nierafinowane i tłoczone na zimno oleje zachowują wszystkie cenne składniki: witaminy, minerały, fitosterole, kwasy tłuszczowe oraz flawonoidy, które docierają do najgłębszych struktur włosa oraz do jego cebulki.

Olejki powinny być dobrane do porowatości, ponieważ dzięki temu ich mikroskopijne cząsteczki są w stanie dopasować się do stopnia odchyleń keratynowych łusek na powierzchni każdego włosa. Porowatość najłatwiej jest sprawdzić, robiąc w internecie specjalny test i odpowiadając na szereg pytań dotyczących pielęgnacji, wyglądu i kondycji włosów. Później wystarczy tylko sprawdzić, jakie olej pasują do Twojej porowatości włosów i…zacząć olejowanie.

Olejek nakładamy nie tylko na całej długości włosów, ale również na skórze głowy tak, by cenne składniki w nim zawarte wniknęły do cebulek i zadbały o skórę, z której wyrastają włosy. Olejowanie włosów doskonale oczyszcza skalp z toksyn, zanieczyszczeń i resztek kosmetyków. Olej trzyma się na włosach od 30 minut do kilku godzin, po czym zmywa delikatnym szamponem (czasami potrzeba namydlić głowę dwa razy, aby dokładnie usunąć nałożony na nią olejek). Olejowanie włosów wystarczy robić raz w tygodniu, lecz przy wyjątkowo zniszczonych pasmach taki zabieg zaleca się nieco częściej, czyli 2-3 razy w tygodniu. Systematyczne wykonywane olejowanie włosów zregeneruje je na całej długości, oczyści skórę głowy, nada piękny wygląd, zapewni blask i przyspieszy wzrost włosów.

Jak odbudować włosy w domu – hydrolaty na włosy

Zniszczone włosy są prawie zawsze suche, często nawet kruche, sztywne i pozbawione sprężystości. Dlatego podczas codziennej pielęgnacji istotną sprawą jest pilnowanie, aby nie wysychały w nadmiarze i aby cały czas zachowany był odpowiedni stopień ich nawilżenia. Olejki do włosów to podstawa, bez których ciężko w ogóle mówiąc o regeneracji i odbudowie, ale doskonałym wsparciem na co dzień będą dla włosów specjalne hydrolaty – czyli lekkie mgiełki roślinne, które są efektem ubocznym podczas tworzenia eterycznych olejów do aromaterapii.”Efekt uboczny” nie brzmi co prawda zbyt imponująco, ale nie daj się zwieść – hydrolaty w istocie zawierają imponującą dawkę składników pielęgnacyjnych i zachowują wszystkie cenne właściwości rośliny, której są wytwarzane. Doskonale komponują się z olejami, zapewniają odpowiednie pH skórze głowy, dyscyplinują, nie obciążają włosów, więc mogą być używane codziennie, a nawet kila razy w ciągu dnia.

Wiele dziewczyn miesza hydrolat z niewielką ilością wybranego naturalnego oleju i w takiej postaci rozpyla go na włosach – w ten sposób włosy zyskują maksymalną ochrona wciągu dnia, stają się gładsze i lepiej je zdyscyplinować. Dobrą wiadomością jest również to, że nie musisz ograniczać się do jednego hydrolatu lub jednego olejku. Im lepsza mieszanka – tym lepiej dla zdrowia i kondycji Twoich włosów.

Jak odbudować włosy w domu – domowe maseczki na włosy

Zniszczone włosy – oprócz witamin, mikroelementów i dobrych kwasów tłuszczowych potrzebują solidnej dawki protein. Stanowią one istotny składnik budowy włosa, a zatem jego utrata obniża kondycję włosa i przyspiesza postępujący proces zniszczenia. Proteiny powinny być dostarczane rozsądnie, aby zbyt duża ich ilość nie nadbudowała się u podstawy pasm. Maskę proteinową najlepiej stosować raz w tygodniu – jeśli nie chcesz stosować gotowej maseczki z drogerii możesz wykonać ją samodzielnie. Wystarczy, że użyjesz składników, które zawierają dużą dawkę protein. Należą do nich m.in.: banany, awokado, jogurt naturalny, mleko, białko jaja kurzego. Te składniki możesz mieszać w dowolnych ilościach i nakładać na około 15 minut na włosy, aby je wzmocnić i „obdarować” odpowiednią dawką protein.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *