Czy wiesz, że… Niesamowite fakty o włosach

Włosy… Jeżeli myślisz, że wiesz o nich wszystko, jesteś w błędzie. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się kilku niesamowitych faktów o twojej fryzurze. Na pewno wiele z nich cię zaskoczy. Miłej lektury!

Czyje włosy rosną najszybciej? Tymi szczęściarzami są Azjaci. Najwolniej rosną włosy Afrykanów. Europejczycy w tej stawce plasują się przed mieszkańcami Czarnego Lądu. Siedem do ośmiu lat – tyle wynosi przeciętny okres wzrostu włosa od cebulki do pasa. Niestety, włosy szybciej rosną mężczyznom niż kobietom, a podcinanie końcówek w niczym paniom tu nie pomoże.

Twoje włosy są cienkie? Jeżeli tak, to musisz wiedzieć, że nie mają najbardziej wewnętrznej warstwy, czyli rdzenia. Jedyną żywą częścią włosa jest cebulka. Reszta natomiast jest martwa i nie ma właściwości regeneracyjnych. Mieszki natomiast kształtują się już od trzeciego miesiąca życia płodowego.

Czy wiesz, że w ciągu jednej doby człowiek traci od 80 do 100 włosów? Ale nie martw się – jest to zjawisko naturalne. Twój niepokój mogłoby wzbudzić wypadanie znacznie większej ilości włosów. Pojedynczy włos składa się z keratyny, wody i innych substancji. Na głowie mamy około 100 tys. włosów, a w ciągu miesiąca każdy z nich rośnie około 1 cm. Zdrowe i mocne włosy można rozciągnąć nawet o 10%, a mokre włosy wyciągają się samoistnie.

Faza wzrostu włosa trwa od 3 do 6 lat. W tym czasie pasemka przechodzą przez cztery różne fazy: anagen, katagen, telogen i egzogen. Dasz wiarę, że 9 na 10 włosów znajduje się w fazie wzrostu (anagenie), a 10% w fazie spoczynku (telogenie)? Z jednego mieszka w ciągu życia człowieka aż 20 razy wyrasta nowy włos.

Masz rude włosy? Jesteś w nielicznej grupie społeczeństwa, które może pochwalić się takim kolorem pasemek. Rudzielce stanowią tylko 4% populacji ludzkiej. Co ciekawe, prosty włos oglądany pod mikroskopem ma okrągły przekrój, natomiast włos kręcony ma przekrój owalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *