6 błędów, których powinnaś unikać, jeśli masz wrażliwą cerę 

Starasz się, jak możesz, dbasz troskliwie i pieczołowicie o twoją cerę, a ona i tak się podrażnia, piecze i jest zaczerwieniona? Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z 6 poniższych błędów w pielęgnacji skóry. 

BŁĄD 1 – zbyt często zmieniasz kosmetyki

Czy wiesz, że zmienianie kremów i zbyt dużo domowych zabiegów obniża odporność wrażliwej, delikatnej cery?

Dlatego – jeśli zależy ci na tym, by cera była bez zarzutu – ogranicz domowe zabiegi. Nie stosuj często peelingów czy masek do twarzy – raz w tygodniu w zupełności wystarczy twojej skórze, by pięknie wyglądała. Pamiętaj też, że peeling, który stosujesz, nie powinien być bardzo inwazyjny, Najlepszy dla ciebie będzie delikatny, enzymatyczny preparat, ponieważ nie wymaga on pocierania skóry.

Kupiłaś krem do twarzy i niecierpliwi cię brak efektów? Pamiętaj, że taki kosmetyk nie działa od razu, lecz potrzebuje 2-3 miesięcy, aby zaczął dawać efekty na skórze. Dlatego nie zmieniaj kremu po tygodniu czy dwóch zniechęcona, że nie widzisz rezultatów.

BŁĄD 2 – stosujesz preparaty z silnym retinolem 

Wiele kosmetyków do twarzy z retinolem ma dość silne działanie (są np. przeznaczone wyłącznie do skóry trądzikowej). Dlatego mogą podrażniać wrażliwą skórę. Jeśli zależy ci na dawce witaminy A – stosuj retinol, który nie działa zbyt inwazyjnie. Kupuj taki, który jest przeznaczony do wrażliwej cery – ma on doskonałe działanie odmładzające, a jednocześnie jest łagodny dla skóry. Pamiętaj też, by zawsze zabezpieczać skórę przed promieniowaniem słonecznym. Przy kuracji z retinolem wysoki filtr SPF to wymóg.

BŁĄD 3 – bierzesz za gorący prysznic

Czy wiesz, że gorąco nie sprzyja zarówno cerze naczyniowej, jak i wrażliwej? Wysokie temperatury mogą się przyczynić do rozszerzenia naczynek i nieestetycznego rumienia.

Optymalna temperatura kąpieli, w której skóra czuje się dobrze, z pewnością nie przekroczy 36 stopni.

Jeśli masz skłonność do zaczerwień i pękających naczynek, zrezygnuj też z sauny, ponieważ znacznie osłabia ona kruche naczynka. Znajdują się one bardzo płytko pod cienkim naskórkiem i każde rozlane naczynko od razu widać na twarzy. Ponadto pot, który powstaje podczas pobytu na saunie, jest słony i może podrażniać wrażliwą skórę.

BŁĄD 4 – ostrożnie z  ziołowymi naparami 

Powszechnie uważa się, że zioła mają cudowne działanie na skórę. Zapominamy o tym, że ziołowe napary i wyciągi mogą podrażnić wrażliwą skórę. Wiele z nich działa też alergicznie, więc lepiej upewnić się, czy twoja cera toleruje dany ekstrakt.

Przy wrażliwej cerze po prostu stosuj jedno zioło zamiast kilku naraz, ponieważ wtedy będziesz dokładnie wiedziała, jak działa na twoją cerę i czy jest dla ciebie bezpieczne. Sięgaj też po takie zioła, które potwierdzone działanie wzmacniające skórę: lukrecja, nagietek, fiołek trójbarwny.

BŁĄD 5 – stosujesz nieodpowiednie filtry UV

Kremy z chemicznymi filtrami UV są oczywiście skuteczne, ale nie zawsze dobrze wpływają na wrażliwą skórę. Dobrym rozwiązaniem dla ciebie będą mineralne filtry. Dlatego gdy kupujesz krem z filtrem UV, sprawdzaj, czy widnieje na nim określenie „mineralny” lub „filtr fizyczny”. Ponadto stosuj tłuste kremy z lipidami – wtedy będziesz miała pewność, że twoja skora nie wysuszy się od słońca.

BŁĄD 6 – Używasz peelingu z drobinkami

Złuszczanie naskórka za pomocą ziarnistego peelingu to nigdy nie jest dobry pomysł w pielęgnacji wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry. Dlatego stosuj delikatny, enzymatyczny peeling: nakłada się go na skórę tak, jak maseczkę i zostawia na kilka minut. Enzymy obecne w peelingu rozpuszczą martwy naskórek i cera odnowi się bez podrażnień. Pamiętaj też, że nawet tak delikatny, enzymatyczny peeling nie powinien być wykonywany często. Rób go raz w tygodniu, a przy wyjątkowo wrażliwej skórze nawet raz na dwa tygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *