24 godziny dla kręgosłupa. Co robić, aby był zdrowy?

Świetna sylwetka to nie tylko szczupłe uda i płaski brzuch. Duże znaczenie ma też kręgosłup. Warto zadbać o jego zdrowie. Jeśli nie chcesz mieć zgarbionej postawy i męczyć się z bólem pleców, dbaj o swój kręgosłup każdego dnia. Możesz to robić 24h na dobę!

Wcale nie musisz poświęcasz dodatkowych godzin na ćwiczenia i aktywność fizyczną, choć sport jest potrzebny w jak największej ilości. Jeśli jednak nie masz czasu na bieganie albo pilates, zadbaj o swój kręgosłup w ciągu dnia.

Rano. Zanim wstaniesz z łóżka przeciągnij się mocno. Rozprostujesz się, rozruszasz kości i dasz sygnał swojemu organizmowi, że czas postawić układ kostno-stawowy w gotowości. Przed nim cały dzień wysiłku, pracy i obciążenia w różnych sytuacjach.

Postaw raczej na sportowe buty niż te na szpilce. Chyba że masz bardzo ważne spotkanie i musisz prezentować się elegancko. Pamiętaj, że szpilki może zawsze schować w torebce. Wysoki obcas deformuje stawy stóp, sprzyja powstawaniu zwyrodnień i niekorzystnie działa na krzywizny w dolnym odcinku kręgosłupa.

W drodze do pracy/szkoły autobusem nie dopadaj pierwszego, wolnego miejsca. Kręgosłup nie lubi siedzieć i zdecydowanie lepiej czuje się na stojąco. Jeśli jeździsz samochodem ustawiasz fotel odpowiednio – niezbyt blisko kierownicy, bez mocnego pochylenia do przodu. Staraj się opierać głowę o zagłówek, bo to też pomaga w odciążeniu kręgosłupa.

W trakcie dnia. Zadbaj o prawidłowe ustawienie fotela, jeśli pracujesz w biurze. Kolana powinny znajdować się na linii bioder, a łokcie prostopadle oparte o blat. Staraj się siedzieć prosto, napinając mięśnie brzucha. Zrezygnuj z zakładania nogi na nogę, bo to dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa i układu limfatycznego.

Podczas przerwy na lunch zadbaj o chwilę ruchu. Przespaceruj się wokół budynku, postój chwilę jedząc śniadanie i rozciągnij mięśnie. Jeśli masz taką możliwość, połóż się na podłodze na plecach i ugnij kolana. Kilka minut w tej pozycji zrelaksuje kręgosłup.

W miarę możliwości poświęć chwilę po pracy na sport. To świetny czas, bo po całym dniu pracy i biegania po mieście ciało jest rozgrzane i mniej podatne na kontuzje. Może to być basen, aerobik, siłownia, taniec, a nawet przyjemny spacer po parku.

Wieczorem. Zadbaj o chwilę relaksu. Usiądź na balkonie, tarasie lub przy otwartym oknie i wykonaj kilka głębokich wdechów i wydechów. Ćwiczenia relaksujące pomogą uspokoić ciało i przygotować kręgosłup do kolejnej nocy. Kładąc się do łóżka możliwie jak najbardziej wyprostuj kręgosłup i rozluźnij ciało. Podstawa to również wygodny materac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *